Hemen herkesin kullandığı, kullanmaktan vazgeçmediği bir kelime olan moda, içinde bulunulan zamanda trend olmuş giyim, kuşam, araç, gereç hatta davranışlardır. Moda denilince ilk akla gelen giyim kuşamdır.  Ceket, pantolon, kazak, ayakkabı,çorap tarzları, sitilleri günün modasına uygun olarak yeniden yeniden üretilmektedir. Her türlü giysi,  aksesuar, makyaj, pirsing ya saç kesimi, saç rengi modaya göre belirlenir. Moda kelimesi İtalyancadır. Dilimize, İtalyancada değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik anlamıyla olduğu gibi geçmiştir.

Moda kavramı her ne kadar yaygınlığını tekstil ve kozmetikte göstermiş olsa da yaşamın tüm alanlarında, yaşamla ilgili tüm olgularda etkinliğini korumaktadır. Moda genel bir kavram olarak günümüzde tarz, trend, popüler gibi ifadelerle tüketimin hizmetine sunulmaktadır. Modası geçmek deyimi ise yeni modellerin üretilmesi ile beraber modanın ticari yönünü göstermeye yetiyor. Modası geçmek deyiminin zaman zaman davranışlar, düşünceler, akımlar için de kullanıldığını hatırlarsak, moda kavramının etki alanının ne kadar geniş olduğunu fark etmiş oluruz.

İlginizi Çekebilir.  Altay - Görelespor maçı ne zaman, hangi kanalda?

Modanın gelişmesi ve yayılması Batı ülkeleri aracılığıyla olmuştur. Günümüzde modanın başkentleri olarak gösterilen Paris, Milan, New York ve Londra en büyük moda şirketlerinin merkezi konumundadır. Dünya modası üzerindeki ana etkileriyle ünlü  bu kentlere olan ilgi her geçen gün giderek artmaktadır. Moda tasarımcılarının yeni kıyafet koleksiyonlarını izleyicilere sergilediği bu şehirlerde moda haftaları düzenlenmektedir.  Coco Chanel ve Yves Saint-Laurent gibi büyük tasarımcılar Paris’i üs olarak belirlemiştir. Moda, Batılıların yanında Doğu ülkelerinde de giderek belirleyici hale gelmektedir. Her sınıfta, her ekonomik düzeydeki insanda modaya uyma ihtiyaçları taklitleri de olsa karşılanmaktadır.21

Moda nasıl ortaya çıkar?Moda nasıl ortaya çıkar?

Moda kavramını belirleyen genellikle büyük . Ekonomik yönü ve rekabeti nedeniyle modayı belirleyen çoğunlukla güçlülerdir. Moda tasarımdır ve kurgudur. Moda yatırımdır. Bu nedenle modanın getirisinin çok büyük bölümünü moda yaratanlar kazanır. Geriye kalan kısmı da orta ve küçük ölçekli satış unsurları arasında paylaşılır. Moda bazen sevilen ve çok popüler bir sanatçının kıyafeti ile de giyimi ile başlayabilir. Bazen bir çobanın giyinişi, bir film-dizi karakterinin imajı ile başlayabilir. Esas ve önemli olan ise bu trendi başlatan bir moda organizasyonunun gerekliliğidir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Spekülasyon Nedir? Spekülasyon Yapmak Suç mudur?

Yorumlar

Yorumlar