Sağlık

Midye dolma yemeden önce bunlara dikkat edin!

Sokak lezzetlerinin vazgeçilmezlerinden olan midye dolma birçok kişinin severek tükettiği yiyeceklerden. Peki, midye dolma yemek zararlı mı? Midye dolma yerken nelere dikkat edilmeli?

Midye dolma, mikroorganizmaların üremesi adına ideal bir ortam oluşturabilmektedir. Bu sebeple midye, sokak satıcılarınca hijyensiz ve sıcaklık açısından uygun olmayan ortamlarda depolanması halinde gıda zehirlenmesi ve benzeri rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu nedenle güvendiğiniz ve emin olduğunuz satıcıları tercih etmeniz gerekir.

Midyenin tazeliği nasıl anlaşılır?

Midyenin tazeliği konusunda fikir edinebileceğimiz en kilit nokta kabuğudur. Midye kabuğunun rengi temiz ve renk açısından canlı görünmelidir. Genel itibariyle bayat midyelerin kabuğu kirli, açık ve soluk görünümdedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Gülhatmi çayı ve faydaları

Aşırı tüketimden uzak durun!

Aşırı midye dolma tüketimi kolesterol, kan şekerinde dengesizlik ve kilo artışına neden olabilir. Ayrıca aşırı tüketim; zehirlenme, alerjik reaksiyon, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Özellikle böbrek ve kalp hastaları midye dolmayı tüketirken dikkatli olmalıdır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak