Genel Kültür

Mazot Filtresi Kaç Binde Değişmelidir?

Dizel araçlarda yakıt filtresinin zamanında değiştirilmesi çok önemlidir. Hemen belirtmek gerekirse dizel araçlarda yakıt filtresi değişim ile yağ değişim zamanı aynı zamana denk gelmektedir. Dizel araçların her periyodik bakımı bunun için ideal zaman olabilir. Mazot filtresi kaç binde değişmelidir? Sorusunu böylelikle yanıtladıktan sonra bazı ayrıntılardan söz etmek yerinde olacaktır. Keza ülkemizde dizel araç kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Dizel yakıtın benzine göre daha fazla partiküller taşıması nedeniyle yakıt filtresinde daha çok tıkanma olur. Bu tıkanmanın sonucunda aracın performansında düşüş olmaktadır. Dizel araçlarda yakıt filtresinin tıkanmasıyla birlikte performansın düşüşü yanında yakıt tüketiminde de artış olmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Anneler Günü Neden Kutlanır? Anlamı ve Önemi

Mazot filtresi değişimi

Günümüzde yer alan yeni nesil araçların aslında periyodik bakımları araçtan araca farklılık gösterse de genel olarak 10 Bin KM’de bir aracın bakımın yapılması gerekmektedir. Sıfır araçlarda 5 Bin KM bakımı dışında geri kalan bakımların 10 ve katları şeklinde olacağını düşündüğümüz zaman mazot filtresinin de 10 Bin KM bir değişmesi gerektiği düşünülmektedir.

Ancak diğer filtreler gibi değişmesi 10 Bin KM’de bir olmayan bu filtrelerin genel olarak 20 Bin KM’de bir değişmesi uygun görülmektedir. Yani aracınızı bakıma götürdüğünü zaman her seferinde değil de 2. Seferde mazot filtresinin değiştirilmesi önerilmektedir. Ancak aracınıza eğer ucuz yakıt alıyor ve bu yakıtın zaman içerisinde aracınızda performans kaybına uğradığını düşünüyorsanız, mazot filtresinin değişimi için 10 Bin KM’de bir değişim yaptırmanız söz konusu olmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tüm Dünya Ülkelerinin Alfabetik Listesi

Mazot filtresinin içerisinde sensör de filtre için oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle düzenli olarak değiştirilmesi gereken bir parça olarak karşınıza çıkmaktadır.

Mazot filtresinin değişim ücreti ne kadar? 

Ustalık olarak ülkemizde farklılık gösteren fiyatların bulunduğunu biliyoruz. Ancak değişim son derece kolay olan bu filtrenin değişimi için ortalama olarak istenen ustalık ücretinin 50 TL olduğunu belirtmek istiyoruz. Eğer ustanız devamlı olarak gittiğiniz bir yer ise bu konuda sizlerden ücret bile talep etmeden değiştirebilir. Bu yüzden de ortalama üzerinde bir fiyat isteyen kişilerden uzak durulmasında fayda vardır. Mazot filtresi değişimi

Filtre Bakım Seti + Mazot Filtresi

Araç modellerine göre farklı ücretlendirme olmakla birlikte sadece mazot filtresi değil de Filtre Bakım Seti ile beraber almak daha ekonomik olmakta. Filtre bakım setinin içeriği; Hava filtresine ek olarak yağ filtresi ve polen filtresinden oluşmakta. Bu yazıyı hazırladığımız sırada, Toyota Corolla 1.4D – 4D Dizel ( 2009 – 2017 ) Filtre Bakım Seti + Mazot Filtresi için istenen fiyatın 125 TL civarında olduğunu belirtelim.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak