Kimdir?

Martin Luther King Kimdir?

 Martin Luther King, Jr.  (15 Ocak 1929 – 4 Nisan 1968)

İnsanlığın en feci sorunlarından olan ırkçılık ve şiddet karşıtı yaşamıyla tüm dünyada bilinen bir aktivisttir.  15 Ocak 1929’da Atlanta’da dünyaya gelmiştir.  Martin Luther King Jr. Zeki bir çocuktu ve ilköğretimden sonra liseyi de Atlanta’da tamamladığında henüz 15 yaşındaydı. Martin Luter King, Marehouse Koleji’ne devam ederken rektör Benjamin Mays’den  çok etkilendi.  Rektör Benjamin Mays, aynı zamanda yurttaş hakları lideriydi. Sosyoloji bölümünü 1948’de tamamlayarak mezun oldu. 1951 yılında da Chester, Pensilvanya’daki Crozer Teoloji Fakültesine devam etti ve burayı birincilikle tamamladı.  Doktorasını da 1955 yılında Boston Üniversitesi’nde Felsefe dalında, Sistematik Teoloji konusunda tamamladı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Muhammed Cangören Kimdir? Nereli?

1953 yılında Coretta Scott ile evlenenen King’in bu evliliklerinden 4 çocuğu oldu. Yolanda Denise, Martin Luther III, Dexter Scott ve Bernice Albertine adındaki çocukları, babalarının izinde giderek birer yurttaş hakları savunucusu oldular.
Martin Luther King, Gösterilerde

Martin Luther King, 1954 yılında Montgomery, Alabama’da bulunan Dexter Baptist Kilisesi’nde papazlık yapmaya başlamış ve Montgomery otobüs boykotlarının önderliğini yapmıştır. Otobüs boykotlarının nedeni ise ülkede süren ayrımcılıktır.  Bayan Rosa Parks, bir beyaza kendi oturduğu yeri vermeyince gerilim çıkmış ve sonrasında da boykotlar başlamış ve siyahların ayaklanmalarına neden olmuştur. ABD yönetiminin otobüslerde gerçekleşen ayrımcılığı durdurmasından sonra da Martin Luther King eylemine son vermiştir.

Irkların eşit olmasının gerekliliğine inanmış ve bunun için çaba göstermiş olan King, haksızlıklara karşı barışçı gösteriler ve şiddet içermeyen direnişi savunmuştur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ecem Karaağaç Kimdir? Sevgilisi Kim?

Alabama’nın Montgomery kentinde düzenlediği ilk protesto gösterilerini adını duyuran King, Georgia eyaletinin Atlanta şehrindeki barışçı eylemleri ile iyice tanınmıştır. King’in, Washington, D.C.’de  Lincoln Anıtı’nın önünde 1963 Ağustosunda yaptığı ünlü “Bir Hayalim Var” konuşması büyük yankı uyandırmıştır. Martin Luther King tarafından başlatılan barış taraftarı protesto gösterileri sonucunda, 1964 Yurttaş Hakları Yasası çıkarılmıştır. Bu yasayla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde ırk ayrımcılığı yasaklanmıştır.

Martin Luter King’e; İnsan hakları için yapmış olduğu çalışmalar ile siyahlara gösterilen negatif ayrımcılığın ortadan kaldırılması için yapmış olduğu çalışmalardan dolayı, 1964 Nobel Barış Ödülü verilmiştir.

Martin Luther King,  Nisan 1968’de Tennessee eyaletinin Memphis kentinde  uğradığı bir bir suikast sonucu ölmüştür.

Bilgitor
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak