İnsanlığın her zaman çok merak ettiği konu uzay, evren, alem ve gök cisimlerdir. Bilim ilerledikçe insanlığın uzay yolculuğuna cesareti artmıştır. Nitekim Ay’a yolculuktan Mars’taki araştırmalara kadar süren bu ilgi büyüyerek ve gelişerek devam etmiştir. Son araştırmalar sırasında Mars’ta su bulunması bilim çevreleri tarafından çok önemli bir gelişme olarak karşılandı. Mars’ta su bulunması neden önemli? Mars’ta su bulunmasının dünyaya etkileri nelerdir? Kızıl Gezegen Mars, insanlığın yeni macerası olabilecek mi?

Marsta Su Bulunmasının Dünyaya Etkileri

Mars’ta su bulunması, akla ilk olarak bu gezegende hayatın olabileceği ihtimalidir. Bu durum önümüze iki açılımı birden sermektedir. “Marsa’ta başka canlılar yaşıyor” olabilir ve “Mars’ta yaşanılabilir” İkinci seçenek, insanlığın Marsa göçü, Mars’ta arsa fiyatları gibi fantastik bir süreci ifade ediyor. Şaka bir yana şimdilik hayaller sadece Mars’ta bulunan suyun oraya nasıl ve nereden geldiği ya da kimyasal yapısının ne olduğunun bilinmesi ile sınırlı. Birkinti ya da akan su bulmak canlılık için tek başına yeterli olmayan bu durum. Bu su birikintilerinin kökeni ve bileşimi hakkında bilinmesi gereken daha çok şey var. Ancak uzmanlar, bu araştırmalar için Mars’a bir uzay aracı göndermenin zorluğuna dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir.  Sahte WhatsApp Güncellemelerine Dikkat

Mars’ta Yaşam Var mı?

Bilim insanları, yaz mevsimlerinde Mars’ın yamaçlarında çizgiler tespit etmişler ve bunun Mars’ın yüzeyinde akan sıvı su tarafından oluşturulduğu sonucunu elde etmişlerdir. Bu tuzlu su, kimyasal reaksiyonları ve canlılığı destekliyor olabilir.

Mars’ın çevresindeki yörünge aracı Reconnaissance’ın HiRISE tarafından çekilen fotoğrafta görülen çizgiler, belirgin bir su akıntısını göstermekten uzak. Bunlar bir sızıntıdan ibaret. Söz konusu fotoğrafta görülen çizgilerin gezegenin yamaçlarından süzülen tuzlu su akıntıları tarafından oluşturulmuş olduğu tahmin ediliyor. Bilim dünyasını heyecanlandıran bu akıntıların kökeni merak konusu. Bir yeraltı faaliyeti mi yoksa eriyen buz kütleleri mi?


Mars’ta su bulunmasının dünyaya etkileri ve önemi, su olan her yerde yaşamın belirmesi gerçeğinde aranmalıdır. Bu durum tüm canlılık için en somut gerçek. Fakat Mars için su varsa yaşam da vardır tezinden yola çıkarak araştırmayı derinleştirmek şimdilik zor gözüküyor. NASA uzmanlarına göre akan suyun olduğu bir bölgeye uzay aracı göndermek çok riskli. Su bulunan yamaçlar “özel bölge” olarak etiketlenecek; bu bölgelere temizlenip sterilize edilmeden hiçbir uzay aracı gönderilmiyor. Bunun nedeni mikroorganizmaların hem Mars’ın diğer bölgelerine yayılması hem de uzay aracı ile dünyaya kadar getirilmesi (taşınması) riski. Bu çok büyük bir felakete yol açabilecek risk.

İlginizi Çekebilir.  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer

Kaynak: pace.com/17048-water-on-mars.html

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar