Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan mandalina sağlığa oldukça faydalı bir meyve. Peki, mandalina çekirdeğiyle birlikte yenilebilir mi? Mandalina çekirdeğinin sağlığa zararı var mı?

Çekirdeksiz mandalina türleri olduğu gibi çekirdekli mandalina türleri de var. Uzmanlar, mandalina çekirdeğinin apandisit organının tıkanmasına neden olabileceğini ve bu sebeple meyveden çıkarılması gerektiğini ifade ediyor. Öte yandan mandalina liflerinin ise tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Mandalina meyvesini saran beyaz liflerin sağlık açısından yararlı olduğu ve selülozik maddeler bakımından zengin oldukları için sindirim siteminin daha aktif çalışmasında etkili olduğu belirtiliyor.

Mandalina kabuklarını da çöpe atmak yerine detoks çayı olarak değerlendirilebilirsiniz. 1 litre kadar kaynar suya 2 adet mandalina kabuğunu atın. Ardından bir adet limon suyunun yarısını, 5-6 tane karanfil, 1 çubuk tarçın ve 2 çorba kaşığı kadar da elma sirkesi ilave edin. 5 dakika daha kaynatın ve ocağın altını kapatın. Detoks çayınız hazır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Prostat Kanseri Nedir? Kısaca Tanı, Tedavi ve Önleyici Tedbirler

Yorumlar

Yorumlar