Kimdir?

Mahzuni Şerif Kimdir? Kısaca Hayatı ve Müziği

 Mahzuni Şerif

Ünlü Halk ozanı Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939’da Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Berçenek köyünde doğdu. Asıl adı Şerif Cırık’tır.  Horasan’dan Tunceli’ye göçen Ağuçan aşireti soyundan olan Mahzuni ‘nin “Şerif” adı, doğumundan önce ölen amcasının adına ithafen verilmiştir.

Aşık Mahzuni, Alembey köyünde bulunan Lütfi Mehmet Efendi Medresesi’nde Kur’an eğitimi almıştır. Bir süre sonra köylerine ilkokul yapılınca medrese eğitimini yarıda bırakmış ve bu ilkokula başlamıştır. 1955 yılında, Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu. 1959’da okulu bitirerek ordonat tekniker sınıfına ayrılarak Ankara Ordonat Tekniker Okulu’da eğitim almaya başladı ancak bu okula bazı nedenlerle devam etmedi. 1961’da Kuleli Askerî Lisesi’nde gitti fakat maddi zorluklar nedeniyle eğitimini yarıda bıraktı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Celal Pir kimdir? Aslen nereli kaç yaşında?

Mahzuni Şerif’in ilk eşi, imam nikahıyla evlendiği dayı kızı Emine’dir. Ozanın bu evlilikten Züleyha adından bir kızı dünyaya gelmiştir. Daha sonra Emine hanımdan mektup yoluyla boşanmıştır. İkinci evliliği ise İtalyan asıllı Sovina (Suna) ile gerçekleşmiştir.  Bu evlilikten Ferhat, Şirin ve Emrah adlarında üç çocuğu olmuştur. Suna ile ayrıldıktan sonraüçüncü evliliğini Gaziantep’te bir ilkokul öğretmeni olan Fatma Hanım ile yapan Mahzuni Şerif’in  bu evlilikten de Derya, Ali, Şeyda ve Yetiş adlarında dört çocuğu olmuştur.

2001 yılının başlarında rahatsızlanarak, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakım altına alındı. Mayıs ayında taburcu edildi. Ancak evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif 17 Mayıs 2002 tarihinde Köln, Almanya’da vefat etti. Vefat ettiğinde, Devlet Güvenlik Mahkemesinde’ki davası henüz sonuçlanmamıştı. Mezarı Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen yerdedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Fahrettin Damga kimdir?

Mahzuni Şerif’in Eserleri

Mahzuni Şerif’in söz ve besteleri, Cem Karaca, Zülfü Livaneli, Sezen Aksu, Selda Bağcan, Edip Akbayram, Gülden Karaböcek, Zeki Müren, Zara, Ahmet Kaya ve Mahsun Kırmızıgül başta olmak çok sayıda ünlü müzik  sanatçısı tarafından söylenmiş ve söylenmeye devam etmektedir.     Dom Dom Kurşunu, Amerika Katil, Oy Bizim Eller, Acı, Yedin Beni, Yuh Yuh, Fadimem, Gül Yüzlüm, Ciğerparem, Mevlam Gül Diyerek, Merdo, Dostum Dostum, Han Sarhoş Hancı Sarhoş, Çeşmi Siyahım, Yalan Dünya, Ağlasam mı?, Abur Cubur Adam, Katil Amerika ve bu mezarda bir garip var Ekmek Kölesi gibi birçok eseri onu ölümsüz kılmıştır.  Aşık Mahzuni’nin 453 plağı, 58 kasedi ve yayınlanmış 8 adet kitabı bulunuyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Furkan Andıç Kimdir?

Bilgitor

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak