Kimdir?

Louis Pasteur Kimdir? Kısaca Hayatı ve Bilimsel Çalışmaları

Kuduz aşısını bulan bilim insanı Louis Pasteur (Lui Pastör), 1822 yılında Fransa’nın Dole kentinde doğdu. 1846 yılında École Normale Supérieure’ün fen fakültesini bitirdi. 1847 yılında fizik ve kimya dalında doktora derecesi aldı. Bu dönemde izomerlik, kristal yapı ve optik etkinlik konularında çalışmalar yapan Pasteur adı bu çalışmalar neticesinde daha çok duyulmaya başladı. 1848’de Strasbourg Fen Fakültesi yardımcı kimya profesörü oldu. 1854’te Lille Fen Fakültesi’nde kimya profesörlüğüne yükseldi. Ecole Normale’de kurulmasına önayak olduğu araştırma laboratuvarının yöneticiliğine getirildi ve 1871’de burada çalışmaya başladı. Laboratuvarda şarbon, tavuk kolerası ve kuduz gibi virütik hastalıklar; bağışıklık mekanizması ve aşı hazırlama teknikleri hakkında yoğun bir çalışma yürüttü. Pasteur, kuduz köpekler üzerine yaptığı çalışmaları daha güvenli hale getirmek için 1885’te eski bir imparatorluk şatosunu gereğine uygun olarak düzenleyerek, kuduz aşısı adına yapılan ilk adımı attı.
Pasteur, Strasbourg Üniversitesinde görev yaparken tanıştığı Marie Laurent ile 29 Mayıs 1849 tarihinde evlendi. Bakteriyolog olarak görev yaptığı süre boyunca, tıbbın ilerlemesine büyük katkılarda bulundu. Tıp doktoru olmadığı için, doktorlardan tepki gördü. Pasteur, tepkilere rağmen çalışmalarını devam ettirdi. Pasteur, bakterilerin var olduklarına ve bunların hastalıklara yol açabileceği yolundaki düşüncesini sürdürdü.Louis Pasteur,28 Eylül 1895 yılında Fransa’nın Saint-Cloud kentinde öldü.

Bunu da Okuyabilirsin...  Recep Gül kimdir? Gerçek yaşı kaçtır?

Pasteur’ün Bilimsel Çalışmaları

Pastörizasyon yöntemi
Louis Pasteur, mayalanma olayında ve bulaşıcı hastalıklarda mikroorganizmaların sorumlu olduğunu kanıtladı. Kendiliğinden türeme teorisini çürüttü. Bu sayede şarap, bira, süt, meyve suyu gibi mayalanabilir sıvıların uzun süre bozulmadan saklanabilmelerini sağlayan “pastörizasyon” adlı konserve yönteminin gelişmesini sağladı. Bu yöntem, sütü 63 °C’de otuz dakika süreyle ısıtmak ve daha sonra sütü hızlı bir biçimde soğuttuktan sonra kapalı ve sterilize edilmiş şişelere koyarak uygulanıyordu. Buna benzer bir yöntem günümüzde (UHT) adı altında kullanılmaktadır.

Kuduz aşısı
Louis Pasteur,  hastalıkların önlenmesi için Pierre Paul Émile Roux ile birlikte çalışmalar yaptı. Bu çalışmaların sonucunda aşı yöntemi geliştirilmiş oldu.  Pasteur, bu yöntemi ilk önce tavşanlar üzerinde denedikten sonra, aşının kuduz hastalığı üzerindeki etkisini araştırmak için 11 köpek ile deney yaptı. 6 Temmuz 1885 tarihinde kuduz bir köpek tarafından ısırılan olan 9 yaşındaki Joseph Meister’a kuduz aşısını uyguladı. Bu aşıyı hiç kullanmadan önce tıbbi doktor olmadığı için Pasteur tereddüt etmişti ancak danıştığı kişilerin desteğiyle uygulama kararını almıştı. Çocuğun sağlık durumu iyiye gitmeye başladı ve 3 ay sonra olumlu sonuç alındı. Bu başarı sayesinde Pasteur kahraman ilan edildi. Olumlu sonuçlar sayesinde Pasteur; 1887 yılında Pasteur Enstitüsü’nü kurdu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Nursel Köse Kimdir? Eşi Kim?
Bilgitor
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak