Poeciliidae cinsi bir balık türü olan Lepistes balığı, dünyada akvaryum ticareti amacıyla en çok satışı gerçekleştirilen balık türlerinden bir tanesidir. Doğal yaşam alanı Güney Amerika kıtasının kuzey doğusu olan Lepistes balığı, bulunduğu çevreye çabuk şekilde adapte olabilmektedir.

Lepistes balıklarında cinsiyet nasıl anlaşılır?

Lepistes balıklarında erkek olanlar, dişilere göre daha küçüktür. Ayrıca erkek lepistesler, daha süslü kuyruğa ve sırt yüzgecine sahiptir. Dişi lepistes balıklarının renkleri daha donuktur.

Lepistes balığı nasıl çoğalır?

Lepistes balıkları çok eşlidir. Dişi lepisteslerin birden çok eşi olabilir. Erkek lepisteslerin üretim kapasiteleri ne kadar çok eşleştikleri ile doğru orantılıdır. Eşleşme sayısı arttıkça üretim kapasitesi de yükselir. Erkek lepistes, dişi lepistese gıda temin etmez.

İlginizi Çekebilir.  Kartal Hayvanlarının Özellikleri Nelerdir? Hakkında Her Şey

Çok eşli çoğalma dişi lepisteslerde gıda verimliliğini azaltabilir, avcılara karşı savunmasını zayıflayabilir ve parazitlere açık hala getirebilir. Dişi lepisteslerde çok eşli çoğalmanın olumlu yanı ise doğum süreleri kısalır ve tek seferde daha çok yavru doğurur.


Lepistes balığının bakımı nasıl yapılır?

Akvaryumda beslemeyi düşünenler sert kireçli su tercih etmeli. İdeal su ısısı 25.5-27.8 derecedir. Her 19 litrede bir 1 yemek kaşığı tuz ilave edin. Tuzla suya son derece dayanıklıdırlar.

Genel olarak Lepistes balığı iyi huyludur ancak Melek ya da Xiphophorus balığı ile aynı akvaryumda bulunursa ısırma davranışı sergileyebilir. Lepistes balığının tek başına akvaryuma koyulmaması önerilir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Karıncalar Nasıl Hayvanlardır, Nasıl Yaşarlar | Karıncalar Hakkında Her şey

Yorumlar

Yorumlar