Coğrafya

Lateritleşme Nedir? Nasıl Oluşur?

Lateritleşme, Sıcak ve Nemli İklimlerde Oluşur

Tropikal ve subtropikal bölgelerde fazla yağış ve sıcaklık şartları altında şiddetli ayrışma olayları sonucunda oluşur. Fazla yağıştan dolayı, toprak yüzeyindeki silisler önemli ölçüde yıkanır, geriye demir ile alüminyum oksitçe zengin killi bir materyal kalır. Özellikle demir ve alüminyumun aşırı derecede oksitlenmesi ile kırmızımsı renkte hidrate oksitlerden oluşan killer meydana gelir. Bu killerin birikmesi ile de âdeta tuğla biçiminde olan toprak kesekleri oluşur. Ayrıca demir ve alüminyum oksitlerin birikmesi, toprak altında sert bir tabakanın oluşmasına ve bitki köklerinin ilerlemesine engel olur.Lateritleşme Nedir? Nasıl Oluşur? 1 – lateritleşme nasıl oluşur

Bunu da Okuyabilirsin...  Podzollaşma Nedir? Nasıl Oluşur?

Tropikal ve yarıtropikal bölgelerdeki toprakların aşırı olarak yıkanması toprağın bitki besin maddeleri yönünden fakirleşmesine yol açar. Bu bakımdan tropikal bölge toprakları da besin maddeleri yönünden fakir oluğundan gübreleme ile tarıma uygun hâle getirilir.

İkimin sıcak ve nemli olması, bitkilerin süratli şekilde büyümelerini sağlarken toprak yüzeyine düşen organik artıklar da mikroorganizmalarca çok kısa sürede parçalanır. Parçalanan organik maddeler, yağış suları ile topraktan uzaklaşır. Bu nedenle toprak yüzeyinde organik kat yoktur.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak