Genel Kültür

Laptop Fan Sesi (Notebook Fan Gürültüsü Neden Olur) Çözümü?

Günümüzde teknoloji severler Notebook veya Laptop gibi teknolojik ürünlere oldukça fazla rağbet göstermektedir. Özellikle masa üstü bilgisayardan daha kullanışlı olan bu cihazların zaman içerisinde verdiği sorunlar hakkında kullanıcıların merak ettiği Notebook veya Laptop fan sesi neden olur? Sorusunun cevabı hakkında bilgiler verelim.
Laptop fan gürültüsü çözümü

Notebook ve Laptopların taşınabilir olması bu cihazların daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. Ancak zamanla içerisinde biriken toz parçaları bu cihazlarda ısınma problemlerinin ortaya çıkmasına ve fanın gürültülü çalışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de belirteceğimiz yöntemleri izleyerek sizlerde bu sorundan kurtulma fırsatını yakalamış olabilirsiniz.

Notebook veya Laptop Fan Sesine Çözüm

Çalışan işlemleri kapatın

İlk olarak dizüstü cihazlarınız ile çalışma yaptığınız sırada arka planda açık olan işlemleri kapatmanızı öneriyoruz. Notebook veya Laptopu kullanmaya başladıktan belli bir süre sonra arka planda çalışan programların cihazların çok fazla işlem yapmasına neden olduğundan dolayı fanın daha yüksek derece de çalışmasına ve ses yapmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de işiniz bittiği zaman programların arka planda çalışmasına izin vermezseniz, fanınızdan gelen sesin biraz olsun kesilmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer Mac Bilgisayar kullanıyorsanız bu işlemi yapmak için Etkinlik Monitörü üzerinden yapabilirsiniz. Windows kullanıcısı iseniz de Görev Yöneticisi üzerinden arka planda çalışan işlemleri sonlandırabilirsiniz. Laptop Fan sesine çözüm

Laptop veya Notebook soğutucu mutlaka alın

Günümüzde Notebook ve laptop kullanıcılarının birçoğu bu cihazları kapalı ortamlarda kullanmaktadır. Özellikle taşınabilirlik açısından kolay olması bu cihazların her ortamda kullanılmasına imkân sağlamaktadır. Zaman içerisinde fanın içerisinde biriken tozlardan dolayı da fandan yüksek sesler gelmesi sizleri rahatsız edecektir. Bu yüzden de Notebook veya laptop soğutucu alarak yüksek derece çalışan fanın biraz daha rahatlamasını sağlama şansınız olacak ve fanın ve pilin ısınmasının önüne geçme şansını yakalayacaksınız. Soğutucu aynı zamanda Notebook veya laptopunuzu düzenli olarak soğutacağından dolayı daha stabil bir şekilde çalışmasına imkan sağlayacaktır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Oltalama nedir? Oltalamadan korunma yolu

Soğutucu yerine tercih edebileceğiniz bir diğer aksesuar ise vakumlu fan soğutucularıdır. Bunları teknoloji marketlerden satın alma şansınız bulunmaktadır.

Temizlik yapın veya yaptırın

Fan sorunlarının oluşmasına neden olan sorunlar arasında Notebook veya laptoplarınıza giren tozların olduğunu söyleyebiliriz. Zaman içerisinde oluşan tozlar fanın istenilen seviyede işlem yapmasına imkân tanımayacağından dolayı fan çok yüksek sesle çalışacak ve soğutma görevini göremeyeceğinden dolay ses yapmasını da beraberinde getirecektir. Fanın içerisinde oluşan toz ve benzeri döküntüler hava akışının sağlıklı bir şekilde olmayacağından dolayı yüksek derece ısı vererek cihazlarınızda sorun oluşmasına neden olacaktır. Notebook fan sesi

Laptopu Temizlik yapın veya yaptırın
Eğer kullandığınız cihaz garanti kapsamı içerisinde yer alıyorsa bu konuda yardım almak için yetkili servis üzerinden ücretsiz bir şekilde yardım alma şansınız bulunmaktadır. Aksi durumda kendi başınıza yapacağınız temizlik işlemi sırasında cihazınızın garanti kapsamı dışında çıkacağınız unutmayınız.

Bunu da Okuyabilirsin...  Dövme Nedir, Niçin Yapılır ve Dövme Nasıl yapılır?

Yazılım kullanın

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi beraberinde kullanıcılara birçok kolaylığı da sağlamaktadır. Bu yüzden de fan sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zaman fanın çalışma sistemi hakkında sizlere bilgi verecek olan yazılımları kullanarak gelen sesin fandan mı, başka bir yerden mi olduğu konusunda bilgi alabilirsiniz. Bilgisayarınıza yüklediğiniz bu yazılımlar ile fanın ısısı hakkında veya diğer sorunları hakkında rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda yer alan çözüm yollarını deneyerek sizlerde fanda oluşan sorunlardan kurtulma fırsatını yakalamış olacak ve cihazlarınızın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına imkan tanımış olacaksınız.
Aktif Link vermeden paylaşılamaz

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak