The title of the page
Seyahat

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tatil Noktaları ve Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denilince ülkemiz de dahil olmak üzere her yerde ilk akla gelen şey tatil. Bir ada için turizm gelirlerinin belirleyici olması şaşırtıcı değil. Nitekim KKTC’nin en önemli geliri de turizmden elde edilendir. Yavru vatanın en önemli avantajı, yılın tamamında tatil yapmaya elverişli iklimi. Yurt içi tatillerinden sıkılmış olan ve kısa süreli geziler için gidecek yer düşünen okurlarımıza Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek 10 Yer başlıklı yazımızı okumalarını öneriyoruz.
Kıbrıs’ı tatil açısından cazip kılan iklim avantajı esasında ortalama deniz sıcaklığının altı ayı geçen bir sürede 20 °C olmasıdır. Sadece deniz ve güneşi değil, kendisine özel bitki örtüsü ve havasıyla ünlüdür. İlkbaharda yabani çiçeklerin çevreye yaydığı mis gibi kokulara portakal, limon ve greyfurt çiçeği kokuları eşlik etmektedir.
Kıbrıs2ta Gezilecek yerler

Bunu da Okuyabilirsin...  Dünyadaki En Pahalı 20 Otel

Akdeniz sahillerinin en uygun ve güvenli olanlarına sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yüzmeye uygun denizi ve güneşi ile tatili düşünenler için çok ideal bir adadır. Tatilcilere hizmet veren mekânların çoğunluğu, modern konaklama ünitelerine, nitelikli hizmet sunumuna, sahil, plaj ve yüzme havuzlarına sahiptir. 2009 yılı verilerine göre ülkede 120 turistik konaklama tesisi bulunmaktadır. Aradan geçen yıllar boyunca bu verilerin artış göstermiş olması dikkate alınmalıdır. Ülkede aynı verilere göre 144 turizm ve seyahat acentesi, 25 casino ve 250 turistik restoran bulunmaktadır. 1192’i rehber olmak üzere, toplam 9224 kişi turizm sektöründe çalışmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Ankara ile Başkent Lekoşa’da bulunan Ercan Havalimanı arasında yapılan uçak seferleri en ideal ulaşımdır. Lefkoşa demişken, bu tarihi şehrin merkezinin çevresi 5.5 km uzunluğundaki duvarla çevrilmiştir. Bu duvar sağlam olarak durmaktadır. Girişteki kapı Osmanlılar tarafından yapılmıştır. Doğu sahili boyunca tarihî, gelişmiş Gazimağusa kenti ve onun yanında Salamis antik kenti yer alır. Kıbrıs’taki en büyük yarımada olan Karpaz yarımadası yeşil kaplumbağaların yumurtlama mekânıdır. Burada giriş çıkışların yasak olduğu özel alanlar vardır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ankara'da Gezilecek Yerler, Müzeler ve Tarihi Binalar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs demek sadece Doğu Akdeniz’in serin suları, güzel sahilleri demek değil. Adanın iç kısımlarına gidilip, Beşparmak Dağları ve güneyindeki geniş Mesarya ovası’nı görmek gerekli. Gezilmesi ve görülmesi mutlak gerekli yerler açısından İlk akla gelen yer ise başkent Lefkoşa. Venedik Sütunu, Girne Kapısı, Selimiye Cami, Yeşil Hat, Girne Eski Liman, Girne Kalesi, Bellapais Manastırı, St. Hilarion Kalesi, Gazimağusa’nın tarihi mekanları ve limanı, St. Barnabas Manastırı, Kertikli Hamamı, Namık Kemal Müzesi, Salamis Harabeleri, Othello Kalesi, Lala Mustafa Paşa Camii ve Karpaz mutlaka gezilmesi gereken yerler.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu