Genel Kültür

KPSS Ortaöğretim Meslekleri ve Maaşları

KPSS ortaöğretim meslekleri ve maaşları başlığı altında, KPSS ortaöğretim mesleklerinin hangi sınıflar olduğuna ve bu meslekleri icra eden kişilerin almış oldukları maaşlara değindik.

2 yılda bir yapılan KPSS sınavlarında başarı elde eden kişiler, bazı meslek gruplarında mülakata girerek de başarı sağlamak durumundadır. Mülakat barajları 60 ile 70 arasında olup, mülakat puanlarında asgari bu barajın aşılması gerekir. Bazı mesleklerde aksi açıklanmadıkça mülakat olmayıp, doğrudan KPSS kapsamında alınan puan memuriyet için yeterli olabilmektedir.

KPSS Ortaöğretim Meslekleri ve Maaşları Hakkında Bilgiler

KPSS ortaöğretim meslekleri ve maaşları ile bu meslekler hakkında kısa bilgiler şu şekildedir:

Bunu da Okuyabilirsin...  Telefon Nasıl İcat Edildi?

Zabıt Kâtipliği

Zabıt kâtipleri icra daireleri, seçim kurulları ve adliye davalarında yazışma ve dosyalama gibi görevlerde bulunan kişilerdir. Yargılama süreci için gerekli olan evrakların düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi, zamanında kayıt ettirilmesi, tebligat evraklarının hazırlanması ve dosyaların arşivlenmesi gibi çeşitli görevleri bulunur.

Zabıt kâtipliği maaşları yeni ve bekâr memurlar için; 3,589 TL’dir. Kişinin evli ve çocuklu olması, mesleğindeki kıdem yılı gibi farklı unsurlara göre daha fazla maaş alabilirler.

Sağlık Memuru Görev ve Maaşı

Sağlık Memuru Görev ve Maaşı

KPSS ortaöğretim meslekleri arasında yer alan sağlık memurlarının görevleri; hasta bakımının yapılmasının sağlanması, uzman doktorun tavsiyesi dikkate alınarak tedavi programının ve hastanın sağlık süreci gibi çeşitli işlerin takip edilmesidir.

Sünnet yapmak, sağlık problemlerinin gerekli birimlere bildirilmesi, hasta için talep edilen tahlillerin alınması, uzman doktor tarafından belirlenen aşı ve iğnelerin yapılması gibi farklı işlerde sağlık memuru görevleri arasındadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kömür Nedir? Oluşumu, Çeşitleri ve Ekonomik Önemi

Sağlık memuru maaşı; yeni başlayanlar için en düşük 2.400 TL, ortalama 3.600 ve en yüksek olarak ise, 4.800 TL şeklindedir.

KPSS Ortaöğretim Meslekleri: Posta Taşıma Memurluğu

Posta taşıma memurluğu da KPSS ortaöğretim kapsamında yer alan memur sınıflarından biridir. Bu sınıftaki memurlar, PTT bünyesinde çeşitli posta evraklarının düzenlenmesi ve taşınmasından sorumludur.

Posta taşıma memurluğu maaşları; ortalama olarak 4100 TL şeklindedir.

Şoför Görev ve Maaşları

Hizmetli Memur ve Şoför Görev ve Maaşları

KPSS sınavları ile hizmetli olarak işe alınan kişiler, çeşitli kamu kurumlarında genel hizmetin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesini sağlamakla görevlendirilmiş kişilerdir. Hizmetli memur maaşları en düşük, 3331 TL’dir.

Kamuda görev yapan şoförler ise daire ve il başkanları gibi yinede kamuda görev alan yöneticilerin resmi araç şoförlüğünü yapan kişilerdir. Ortalama maaşları ise, 3500 TL dolaylarındadır.

KPSS ortaöğretim meslekleri arasında yer alan kalorifer kazanı yakma görevlileri, PTT gişe memurları ve diğer meslek gruplarının maaş ortalamaları 3.500 TL civarındadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sıradışı Buluşlar

KPSS Ortaöğretim Mesleklerinin Maaşları Nasıl Belirlenir?

Memurların medeni durumları, çocuk sayıları ve mesleklerini kaç yıldır icra ettikleri gibi farklı niteliklere göre, memur maaşları belirtilen tutarın biraz altında veya üzerinde olabilmektedir.

Yazının kaleme alındığı dönemde 2021 yılı ilk yarısı için zamlar henüz yapılmamış olup, yeni zamlar sonrasında bu tutarların üzerinden bahsetmek mümkün olacaktır.

Yaşınız kaç olursa olsun öğretiminize açıktan devam ederek daha yüksek maaşlı iş imkanlarına sahip olma imkânınız olduğunu unutmamalı ve kariyeriniz açısından kendinizi geliştirmeye ve eğitiminizi ilerletmeye devam etmelisiniz.

Kariyer planlamanızı yaparken mutlaka bilgi sahibi olmanız gereken KPSS Ortaöğretim meslekleri ve maaşları üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından yine ortaöğretim mezunlarının da meslek olarak icra edebilecekleri “Bellboy nedir?” yazımızı da okumanız faydalı olabilir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak