Kolesterol Nedir? Kolesterolce Zengin Besinler Nelerdir? 1 – Kolesterol Nedir Kolesterolce Zengin Besinler Nelerdir

Kolesterol Nedir? Kolesterolce Zengin Besinler Nelerdir?

KOLESTEROL, billurlaşmış tetrasıklik ikincil alkol, 148.3 ‘C de eriyen, suda çözünmeyen, alkolde az, yağ çözücülerde ise tam çözünen kimyasal bir maddedir. Bitkisel ve hayvansal yağların içinde bulunur. İlk kez 1769’a doğru Poulietier de la Salle tarafından safradan elde edilmiştir.

Organik sıvılarda, tam yüksek yapılı hayvanların dokularında, insanda beyin, kan plazması, böbreküstü kabuk bölümü, karaciğer gibi organların dokularında bulunur. Doğal ya da sentez yoluyla başka organik köklerin de eklenmesiyle androjen, ostrojen, projesteron gibi hormonlar içeren yeni madde ve izomerler oluşturur.

İlginizi Çekebilir.  Çürük diş ağrısına ne iyi gelir?

Kolesterolün besleyici özelliği vardır. Değişik organlarda ve özellikle karaciğerde, asetatlar ve asetik asit yardımıyla özümlenmeye hazırlanır ve bağırsaklarda emilir. Karaciğerde oluşturulan kolesterol bölüm bölüm kana geçer. Vücuttaki fazla kolesterol dışkı yoluyla dışarı atılır. Sıvı kolesterol billurlarında sıcaklığın etkisiyle oluşan renk değişikliğinden yararlanılarak geliştirilen termografi yöntemiyle derideki sıcaklık artışı saptanarak derialtı yangınları belirlenebilir. Kolesterol atardamar hastalığı (aterom), kolestrolemi, kalp atardamarlarının bozulması gibi rahatsızlıklarda önemli rol oynar.

Kolesterolce Zengin Besinler Nelerdir?

Kolesterol Nedir? Kolesterolce Zengin Besinler Nelerdir? 2 – Kolesterolce Zengin Besinler

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar