Kolaj Nedir, Kolaj İşlemi Nasıl Yapılır? Kolaj Hakkında Her Şey | Onlinezeka
Eşyalar

Kolaj Nedir, Kolaj İşlemi Nasıl Yapılır? Kolaj Hakkında Her Şey

 

Kolaj Nedir, Kolaj İşlemi Nasıl Yapılır? Kolaj Hakkında Her Şey 1 – Kolaj Nedir Kolaj İşlemi Nasıl Yapılır Kolaj Hakkında Her Şey

Kolaj Nedir, Kolaj İşlemi Nasıl Yapılır? Kolaj Hakkında Her Şey

KOLAJ tekniği ilk kez 19. yüzyılda kesilen kağıtların dekoratif bir kompozisyon oluşturacak biçimde yapıştırılmasıyla elde edilen yapışık kağıtlarda kullanıldı. 1912-1913 yıllarında Braque ve Picasso gibi kübistler yapışık kağıt çalışmalarında kesilmiş kağıttan başka tahta parçalan, kumaş ve gazete kağıdından da yararlandılar. Kübizm için de önemli bir gelişme sayılan bu uygulama, akımın Çözümsel (analitik) evresinden Birleşimsel (sentetik) evresine geçişe katkıda bulundu.

Kolaj terimi ilk kez 1910’ların sonuyla 1920’Ierin başında Jean Arp ve Max Ernst gibi Dadacı ve gerçeküstücü sanatçıların yapıtları için kullanıldı. Bu yapıtlar birbiri üstüne binen imgelerden oluşuyor ve görsel nitelikleriyle olduğu kadar çağrışımlarıyla da önem taşıyordu. Kurt Schwitters kolajlarında sicim, kırpık kumaş, tahta, tel, çivi ve kağıt kullandı. Soyut bir sanat yaratarak kolaja plastik gelişmeler sağladı. Henry Mat isse’in son döneminde renkli kağıtlardan kesilmiş parçalarla yarattığı kesilmiş kağıtlar bu tekniğin bir uyarlamasıydı. ABD’li heykelci Joseph Cornell içine çeşitli nesneler yerleştirdiği “kutu”larında kolaj tekniğinden yararlandı. Kolaj 1960’larda Birleştirme, Çevresel Sanat ve Oluşumlarla birlikte Pop Sanat’m temel tekniklerinden biri oldu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kavuk Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Kavuk Hakkında Her Şey
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak