Kimdir?

Kleopatra Kimdir, Nasıl Ölmüştür? Kleopatra Hakkında Her Şey

Kleopatra Kimdir, Nasıl Ölmüştür? Kleopatra Hakkında Her Şey 1 – Kleopatra Kimdir Nasıl Ölmüştür Kleopatra Hakkında Her Şey

Kleopatra Kimdir, Nasıl Ölmüştür? Kleopatra Hakkında Her Şey

PASCAL şöyle yazmıştı: “Kleopatra tun burnu biraz kısa olsaydı, dünyanın çehresi değişirdi”. Bu cümle, ‘Mısır kraliçesinin ozanlar ve yazarlar üzerindeki çekici etkisini özetliyor. Kleopatra, yaşantısının ayrıntıları pek az bilindiğinden, bir efsane kahramanı haline getirilmiştir. Bu efsaneye göre güzel, büyüleyici, politikada olduğu kadar aşkta da usta olan Kleopatra, Nil kıyılarında büyük bir lüks içinde yaşıyordu.

Gerçekte, Yunanlı tarihçi Plutarkhos’a bakılırsa pek fazla güzel değildi, ama konuşur konuşmaz dayanılmaz bir kadın oluveriyordu. Sesi çok tatlıydı, konuşmaları hem akıllıca, hem de kurnazlık doluydu. Birkaç dil bilirdi: Yunanca, Mısır dili, Arami dili, Latince. On yedi yaşında kraliçe olmuş, ülkenin töreleri uyarınca iki erkek kardeşiyle evlenmişti. ‘Sezar, iktidarı ele alması için kendisine yardımcı olduğundan, onunla birlikte ‘Roma’ya bir yolculuk yaptı. Sonradan, Sezar’ın ölümü üzerine, Marcus Antonius’u baştan çıkardı ve ikisi birlikte görkemli gemilerle ‘Yunanistan’ı ve ‘Asya’yı dolaştılar. Bu yüzden Octavius, yani geleceğin ‘Augustus’u, Kleopatra’ya savaş ilan etti ve donanmasını MÖ 31’de Actium’da yenilgiye uğrattı. Kleopatra, kendisini zehirli bir yılana sokturarak canına kıydı.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak