Anadolu’nun çeşitli yerlerinde Ergen, Eğren, Kiren veya Kiran adları verilen kızılcık meyvesi, taze olarak tüketildiği gibi kurutulmak suretiyle de tüketilmektedir. Aynı şekilde marmelat, reçel, hoşaf ve tarhana yapımında da kullanılmaktadır.

Kızılcık Nedir?

Kızılcık Meyvesi

Sonbaharda Eylül ve Ekim aylarında meyveleri toplanan kızılcık, buzdolabında 2 ay boyunca bozulmadan saklanabilir. Daha uzun muhafaza için dondurmak mümkündür. Sert olması ve koyu kırmızı renk olması taze olduğunu gösterir.

Kızılcık Meyvesi ve Kızılcık Suyunun Faydaları

Kızılcık, C vitamini açısından oldukça zengindir.  Lifli ve  E, K, C vitamini kaynağı olması yanında manganez ve fitonutrientleri içerir. Yarım bardak doğal kızılcık suyunda 2 mg lif ve 7 mg C vitamini bulunur.

İlginizi Çekebilir.  İğdenin Faydaları

Kızılcık ve kızılcık suyunun uzun süre idrar yolları enfeksiyonu tedavisi olarak önerilmiştir. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar, ne ölçüde başarılı olduğuna dair net veriler sunmamıştır. Kızılcık, bakterilerin mesaneye “yapışmasını” önlediğine inanılan proantosiyanidinler içermektedir. Ancak kızılcık suyunun, tamamen doğal olması gerekli. Hazır olarak satılan kızılcık sularının içeriğinde şeker ve diğer katkı maddeleri olabileceği unutulmamalıdır. Kızılcığın bu ve diğer sağlığa yararlı özelliklerinden faydalanmak için meyve veya doğal olduğuna emin olunan kızılcık suyu olması gereklidir.


Güçlü doğal bir antioksidan özelliği olan C vitamini, vücudun direncini artırmaktadır. Aynı şekilde yüksek lif içeren gıdaların tüketilmesi; diyabet, inme, obezite, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon ve bazı gastrointestinal hastalıkları önlemektedir.  Lif açısından zengin beslenme programıyla kötü kolesterol seviyeleri düşmektedir. Yine araştırmalara göre lif alımının artırılması yoluyla, insülin duyarlılığını iyileştirmek mümkün.

İlginizi Çekebilir.  21 Nisan Dünya'daki Koronavirüs Durum Raporu

Kızılcık, tam bir şifa kaynağıdır. İçeriğindeki polifenollerin antiinflamatuar (iltihap karşıtı) trombosit birikmesini önler. LDL (kötü kolesterol) ’yi düşürüp HDL (iyi kolesterol) ’yi arttırarak kalp sağlığını destekler. Yapılan bir çalışmaya göre günde 1 bardak şekersiz kızılcık suyu tüketiminin HDL kolesterolünü  %10 arttırdığı saptanmıştır.
Kızılcığın tümör gelişimini yavaşlattığı yönünde araştırmalar mevcuttur.  Kızılcığın bazı kanser türlerine (Yumurtalık ve kolon kanseri, prostat, karaciğer, meme) karşı pozitif etkisi araştırılmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. İçerdiği yüksek miktar salisilik asit ile şişlikleri azaltıcı, kan pıhtılarını önleyici ve tümörleri ortadan kaldırıcı rol oynar.

NOT: Kızılcık Nedir? Kızılcık Meyvesi ve Kızılcık Suyunun Faydaları başlıklı yazımız bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık problemleriniz için kızılcık tüketimi konusunda mutlaka hekiminize başvurunuz..
Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Aft Yaraları ve Tedavi Yöntemleri

Yorumlar

Yorumlar