Hayvanlar

Kızböceği Nerelerde Yaşar? Kızböceği Hayvanı Hakkında Her Şey

Kızböceği Nerelerde Yaşar? Kızböceği Hayvanı Hakkında Her Şey 1 – Kızböceği Nerelerde Yaşar Kızböceği Hayvanı Hakkında Her Şey

Kızböceği Nerelerde Yaşar? Kızböceği Hayvanı Hakkında Her Şey

YAZIN suların üstünde uçan kızböceği, silindirimsi ince uzun gövdeli ve genellikle renkli bir *böcektir. İri ve yuvarlak olan başında kısa ve ince bir çift duyarga, bileşik gözler ve üç tane sa- degöz vardır; ağız parçaları öğütücü ve parçalayıcıdır. İki çift kanadı vardır; saydam, renksiz veya benekli olan bu zar kanatların üzerinde, renkli çizgiler göze çarpar. Gündüzleri suların ve su birikintilerinin kıyılarında yaşayan kızböceği ikide bir yön değiştirerek hızlı ve sessiz uçar. Uçarken yakaladığı böceklerle beslenir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yerli İnek Cinsleri

Dişisi yumurtalarını suya bırakır. Kurtçuklar erişkinlerin kanatsız haline benzer. Donuk renkli olan yavrular suda yaşar ve solungaçlarla solunum yapar.

Bir nemf evresi geçiren kurtçuk iki yıl sonra olgunlaşır, havayla solunum, su solunumunun yerini alınca derisini yararak çıkar. Buruşmuş kanatlar açılır ve güneşte kurur kurumaz kızböceği ilk uçuşunu yapar.

345 milyon yıl kadar önce denizlerle, göllerle veya deniz kulaklarıyla kuşatılmış karalarda, kanat açıklığı 75 cm’ye varan dev kızböcekleri (meganeura) yaşıyordu. Bugünkü kızböceklerinin boyları ise 15 cm’yi geçmez.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak