Hayvanlar

Kirpi Hayvanı Özellikleri Nelerdir? Kirpilere Nerelerde Yaşarlar?

Kirpi Hayvanı Özellikleri Nelerdir? Kirpilere Nerelerde Yaşarlar? 1 – Kirpi Hayvanı Özellikleri Nelerdir Kirpilere Nerelerde Yaşarlar

Kirpi Hayvanı Özellikleri Nelerdir? Kirpilere Nerelerde Yaşarlar?

KİRPİ, Avrupa’da ve Türkiye’de çok bulunan bir hayvandır. 25-30 cm uzunluğunda tıknaz bir gövdesi, sivri bir yüzü, geniş ve yuvarlak kulakları, küçük kara gözleri vardır. Sırtı ve başının üstü kurşuni ve beyazımsı dikenlerle kaplıdır; bunlar, düşmanlarına karşı etkili bir savunma aracı görevi yapar: Tehlike anında hayvan top gibi yusyuvarlak olur ve böylece kocaman dikenli bir kestane görünümü alır.

Yılanlara bile saldırmaktan korkmayan hayvan

Kirpi bahçelerde, çitlerde, çalılıkların arasında yaşar, gündüzleri gizlenir, gün batarken ava çıkar: Dört ayağı üzerinde kısa ve sık adımlarla yürüyerek “böcek, “solucan, “salyangoz ve sümüklü böcek arar. Gerçekte böcekgiller takımından sayıldığı halde, her şeyi yer, yani hepçildir. İnsanlar için de çok yararlıdır, çünkü birçok zararlı hayvanı (özellikle farelerle hamamböceklerini) yok eder; yılanlara bile saldırmaktan çekinmez, başlarını çiğneyerek öldürür.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kuşların Genel Özellikleri Nelerdir? Geniş Kapsamlı Bilgi

Her kış başında, ısı 15°C’nin altına düşer düşmez kirpi, toprağın içindeki ininde uykuya dalar ve böylelikle soğuk ayları “kış uykusunda geçirir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak