Grimsi kahverengi Podzolik toprakların yer aldığı bölgelerin güney kesimine doğru, sıcaklık ve yağışın artmasına bağlı olarak Kırmızımsı-sarı Podzolik topraklar baskın duruma geçer. Gerçekten nemli subtropikal iklim şartlarının etkili olduğu ABD’nin güneyinde Teksas’tan Atlas Okyanusu (Atlantik)’na kadar olan kesimde ve Japonya ile Yeni Zelanda’nın sahil kuşağında Kırmızımsı-sarı Podzolik topraklar bulunur.

Kırmızımsı-sarı topraklar, Podzolik tipte olup, yıkanma A2 horizonunda görülür. Bu toprakların bulunduğu sahalardaki sıcak yazlar ve ılıman kışlar, bakteri faaliyetini artırır. Bu bakımdan toprağın organik madde içeriği düşüktür. Kırmızımsı sarı Podzolik toprakların oluşumunda hem Podzollaşma hem de Lateritleşme süreci hâkimdir.Kırmızımsı Sarı Podzolik Toprakların Özellikleri Nelerdir? 1 – kırmızımsı sarı podzolik topraklar

Tipik kırmızı ve sarı renkler, demirin oksitlenmesinden ileri gelir. Sarı topraklar, şiddetli olarak yıkanmaya uğramış olup kumlu sahillere sahip ovalarda yer alır. Ayrıca alüminyum oksitler de bol miktarda bulunur. Bu topraklar sıcak ve nemli tropikal şartlar altında gelişmiştir. Şiddetli yıkanmanın hüküm sürdüğü sarı podzolik topraklar, özellikle uzun lifli, geniş yapraklı ağaç ve ormanların yetişmesine elverişlidir.

Dünyanın diğer bölgelerindeki kırmızı – sarı topraklar üzerinde yetişen hakim doğal vejetasyonu hem ılıman hem de tropikal yağmur ormanları teşkil eder.

Zonal Topraklar Ana Sayfası için Tıklayınız…

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorumlar

Yorumlar