The title of the page
Eşyalar

Kılıç Neyden Yapılır Nasıl Kullanılır?

Kılıç Neyden Yapılır Nasıl Kullanılır? 1 – Kılıç Neyden Yapılır Nasıl Kullanılır

Kılıç Neyden Yapılır Nasıl Kullanılır?

KILIÇ demirden yapılır. Bir kın içinde bele takılır. Tutacak yerine kabza ya da balçak adı verilir. Keskin kısmına da kılıç demiri ya da kılıç namlusu denir. Düz kılıç, eğri kılıç, ince kılıç, kalın kılıç, dalgalı kılıç ve kamçı kılıç gibi kılıç türleri vardır. Kılıç tahtadan ya da madenden, kınların ağız kısmına konan ve “kın ağızlığı” adı verilen halka biçimindeki parça ise altın ya da gümüşten yapılır. Kının ortasındaki kayış halkalarını tutmaya yarayan çembere bilezik denir.

Kılıcın tarihi Tunç Çağı’na, yani insanların madenleri eriterek biçimlendirmeyi bulmalarına kadar inmektedir. Avrupa’da ilk kılıçların Tunç Çağı ortalarında kullanıldığı sanılmaktadır. Başlangıçta kılıçların sadece ucu sivriydi ve “batıcı” bir silah olarak kullanılıyordu. Daha sonra, savaş yöntemlerinin değişmesi ve gelişmesiyle, kılıç kesici bir silah haline gelmiştir. Kılıcın demir kısmı başlangıçta daha kısa ve aşağı yukarı bir üçgen biçimindeyken, zamanla uzamış ve iki ağzı birbirine paralel hale gelmiştir. Ateşli silahların gelişmesine kadar önemini koruyan kılıç, 17. yüzyıldan bu yana önemini kaybetmeye başlamış, 19. yüzyıldan sonra ise sadece bir süs silahı olarak törenlerde kullanılır olmuştur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Koleksiyon Nedir? Nasıl Yapılır? Koleksiyon Hakkında Her Şey

Bugün Türkiye’de müzelerde, özellikle İstanbul’daki Topkapı Sarayı ile Askeri Müze’de birçok tarihi Türk kılıcı bulunmaktadır. Osmanlı padişahlarının, ünlü komutanların, sadrazam ve vezirlerin kılıçları ile Mukaddes Emanetler arasında bulunan Hz. Muhammet’e ait olduğu sanılan kılıç bunların en önemlileridir.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu