Bu Yazıda Neler Var?

Kertenkele Özellikleri Nelerdir? Kertenkeleler Hakkında Her Şey 1 – Kertenkele Özellikleri Nelerdir Kertenkeleler Hakkında Her Şey

Kertenkele Özellikleri Nelerdir?

YILAN, kaplumbağa ve timsah gibi, kertenkele de sürüngendir. Putlarla kaplı gövdesinin uzunluğu, türüne göre 12 ile 60 cm arasında değişir. Uzun ve nazik kuyruğu çabuk koparsa da, her defasında yeniden uzar. Göz kapakları hareketli, göz bebekleri yuvarlaktır.

Ağzında birçok sivri dişi vardır. Çatallı dili çoğunda hayvanın kendisi kadar uzundur; pek hareketli olan bu organ, yediği ‘böcekleri yakalamasına yarar: Dilini Seriye fırlatarak böcekleri yakalar. Güneşin ısıttığı duvarların, ağaçların ve kayaların üzerinde tırnaklı, çevik ayaklarıyla hızla dolaşabilir. Dişisi yumurtlar: Yavrular, doğar doğmaz erişkinlere benzer.

Kertenkele Türleri

Dünyada birçok kertenkele türü vardır. 35 cm boyundaki yeşil kertenkele ile üzeri mavi ve siyah halkalarla süslü benekli kertenkele Avrupa’da ve Türkiye’de yaşar. Mağaralarda yaşayan ve kor- yılan denilen hayvan aslında ayaksız bir kertenkeledir. Sırtında bir mahmuz bulunan iguana Amerika’da, bukalemun ise Afrika ve Asya’da yaşar.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorumlar

Yorumlar