The title of the page
Tarih

Kerbela Olayı Nedir Ne Zaman Yaşanmıştır?

Kerbela Olayı Nedir Ne Zaman Yaşanmıştır? 1 – Kerbela Olayı Nedir Ne Zaman Yaşanmıştır

Kerbela Olayı Nedir?

HZ. Muhammet’in kızı Fatma ile Halife Hz. Ali’nin oğlu ve aynı zamanda Şifler’in üçüncü imamı Hz. Hüseyin’in Emevi Halifesi I. Yezid’in güçleri tarafından öldürülme olayı tarihte Kerbela Olayı diye adlandırılır. 10 Ekim 680 (10 Muharrem 61).

Babası I. Muaviye’nin ardından halifelik makamına oğlu Yezid geçince (680 ilkbaharı) halifeliğin Hz. Ali (ölümü 661) soyuna ait olduğunu savunanlar Kûfe’de ayaklandılar ve Hz. Hüseyin’e biat ederek onu Kûfe’ye çağırdılar. Şiiler’in ayaklanma girişimlerini haber alan I. Yezid düzeni sağlamak için Basra Valisi Ubeydullah’ı Küfe kentine gönderdi. Kûfe’deki aşiret reislerini toplayarak halkın hareketlerinden onları sorumlu tutacağını bildirdi. Kûfeliler’in kendisini coşkuyla karşılayacağım uman Hz. Hüseyin, ailesini de yanma alarak Mekke’den Kûfe’ye doğru yola çıktı. Fırat Irmağı’nın batısındaki Kerbela’ya ulaştığında Basra Valisi Ubeydullah’ın gönderdiği, Kûfe’nin kurucusunun oğlu Ömer bin Ebu Vakkas komutasındaki bir orduyla karşılaştı. Çarpışmada Hüseyin yaralanarak atından düştü ve Sinan bin Enes tarafından başı kesildi. Emevi askerleri Hüseyin’in yanında bulunanları kılıçtan geçirdiler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ortadoğu'nun Tarihine Kısa Bir Bakış

Kerbela Olayı yalnız Şiiler arasında değil, Sünniler arasında da bir trajedi sayılır. Bu nedenle İslam geleneğinde Ömer bin Sa’d, Ubeydullah ve I. Yezid acımasızlık ve şiddetle özdeşleştirilmiştir. Her yıl Muharrem aynım 10’unda İran’da da olayın anıldığı ateşli gösteriler yapılır.

Kerbela Olayı Muharrem ayini

Alevi-Bektaşi geleneğinde Muharrem ayının ilk on günü yas günüdür. Türkiye’de geniş bir halk kesimi bu geleneği sürdürür. Törenlerde Kerbela Olayı’m konu alan mersiye ve makteller okunur; navha, mersiye, destan ve taziyeler kendilerine özgü makamla söylenir; bunlar okunurken de törenlere kantonlar göğüslerini ve sırtlarım döverler.

Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Kerbela Olayı Nedir Ne Zaman Yaşanmıştır? 2 – google play indir e1608493225897

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Kerbela Olayı Nedir Ne Zaman Yaşanmıştır? 2 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar


Bunu da Okuyabilirsin...  Osmanlı Devleti'nin Kısa Sürede Büyümesinin NedenleriBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu