The title of the page
Kimdir?

Kaşgarlı Mahmut Kimdir? Eğitim Metodu Nasıldır?

Kaşgarlı Mahmud yaklaşık olarak 1008 yıllarında Kaşgar’da dünyaya gelmiştir. Karahanlı soyundan Hüseyin Çağrı Tegin‘in oğludur. Kaşgarlı Mahmud meşhur Dîvânü Lügati’t-Türk isimli eserini Türk illerini onbeş yıl gezerek oluşturmuştur. Bu eser aynı zamanda Türkçenin ilk sözlük ve dilbilgisi kitabıdır. Kaşgarlı eserini 1072 yılında Bağdat’da yazmaya başlamıştır. Eserine 1077 yılında son şeklini vererek Abbasi halifesinin oğlu Ebu’l Kasım Abdullah’a sunmuştur.

Kaşgarlı 1080 yılında ata yurdu Kaşgar’a döner ve burada Mahmudiye Medresesinde müderrisliğe başlar. Vefatına kadar burada binlerce öğrenci yetiştirir. 2008 yılı Kaşgarlı Mahmud’un doğumunun bininci yılı münasebeti ile Kaşgarlı Mahmud yılı ilan edilmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sylvia Plath Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Kaşgarlı’ Mahmut’a Göre Eğitim

Kaşgarlı eserinde çocuk yetiştirilmesi ile ilgili bilgiler verir. Aynı zamanda onun eserinden, eski Türklerin oynadıkları çocuk oyunları hakkında da bilgi sahibi olmaktayız.

Kaşgarlı’nın Eğitim Metodu

Kaşgarlı Mahmud hazırlamış olduğu eserinde özelikle dil öğretimi konusunda bazı ipuçları verir.

  • Dil öğretiminde metin çözümle üzerinde durur.
  • Kuralların örnekler ile desteklenmesinin önemini vurgular.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Kaşgarlı Mahmut Kimdir? Eğitim Metodu Nasıldır? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Kaşgarlı Mahmut Kimdir? Eğitim Metodu Nasıldır? 1 – google play indir e1608493225897


İlgili Makaleler

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu