The title of the page
Coğrafya

Karst Nedir | Karst Hakkında Her şey

Bu Yazıda Neler Var?

Karst Nedir

Ganellikle yüzey sularından yoksun, mağaralarla, dolinlerle ve yeraltı ırmaklarıyla örülü bölge.

Karstik bölgeler, yeraltı sularının suda kolayca çözünen kireçtaşı (kalker) kütlelerini etkilemesiyle meydana gelir.

Karst yapısına dünyanın çeşitli bölgelerinde yaygın olarak rastlanır. Fransa’daki Causses, ABD’deki Yucatan Yarımadası, Kentucky ve Orta Batı, Türkiye’deki Toros Dağları ile Doğu Karadeniz Bölümü karstik bölgelerdir.

Karst yapısı, yüzeye yakın bölümlerinde bol çatlakla yoğun kireçtaşı kütleleri barındıran, iyi yağış alan ve gelişkin bir yeraltı suyu dolaşımına sahip olan arazilerde ortaya çıkar. Kireçtaşı (kalsiyum karbonat) doğada yaygın olarak bulunan hafif asitli sularda çabuk çözünür. Yağmur sulan çatlaklardan süzülerek ki-reçtaşını çözündürür ve çözeltiyi taşır. Yüzey malzemelerinin sürüklenmesi, çatlaklar boyunca uzanan ince dikey kırıkların oyuklu ve çentikli bir yüzey oluşturarak genişlemesine yol açar. Yeraltında çatlaklar boyunca akan su, çatlakları daha da genişleterek ve derinleştirerek mağaraları ve yeraltı kanallarını oluşturur. Dünyada başlıca mağaraların tümü olmasa bile çoğu karst alanlarındadır. Lapyalar, doğal köprüler ve pepino tepeleri karstik yapılardır. Kimi yerlerde su hiç bulunmazken, kimi yerlerde bir süre yüzeyde aktıktan sonra tekrar yeraltında kaybolan kaynaklara rastlanabilir. Kurak bölgelerde süzülen yüzey suları ufak kum tanelerini sürükleyerek kanallar oluşturur ve bunları dere yataklarına boşaltabilir. Bu kanallar çöktüğünde dolin görünümü veren ama birçok gerçek dolinde olduğu gibi aşağılardaki su tablasına ulaşmayan psödokarstik yapılar ortaya çıkar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kaynama Nedir Nasıl Olur? Kaynama Hakkında Her Şey

Karst Nedir | Karst Hakkında Her şey 1 – karst

Karst engebesinin şeması

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Karst Nedir | Karst Hakkında Her şey 2 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Karst Nedir | Karst Hakkında Her şey 2 – google play indir e1608493225897


Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu