The title of the page
Tarih

Karnaval nedir, Nasıl Yapılır? Karnaval Hakkında Her Şey

Karnaval Hakkında Her Şey

KARNAVAL, kaynağını dinsel inançlardan alan, giderek daha çok toplumsallaşan ve insanların özlemlerini, isteklerini, sınır tanımayan eğlencelerle gidermeye çalıştıkları bir gösteri türüdür.

Karnavallarda insanlar genellikle maske takarlar, çeşitli kılıklara girerler. Bunun bir nedeni de, geçmişte, maskelerin kötü ruhları kovduğuna inanılmasıydı. İnsanlar hayvan maskesi taktıklarında bu kutsal hayvanların tanrısal gücünü elde edeceklerini düşünürlerdi. Ayrıca karnavallarda bir sembolik heykel yakılarak veya gömülerek kurban edilirdi. Eski inançlara dayanan karnavallar, Hıristiyanlığın yayılmasından sonra eski önemini kaybetti.
Ortaçağ’da Eşek Şenliği, Çılgınlar Şenliği, Masumlar Şenliği gibi şenlikler yapılıyordu. 16. yüzyıla kadar maskeli karnavallar çok gözdeydi. Daha sonra Fransa’da operalarda maskeli balolar düzenlenmeye başlandı. 18. yüzyıldan sonra Avrupa’da karnavallar eski cazibelerini daha da yitirdi. İtalya’da 19. yüzyıla kadar düzenlenen Venedik Karnavalında geçit törenleri, alev, savaş oyunları, cambazlıklar yapılıyordu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kavuk Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Kavuk Hakkında Her Şey

 

Bu eğlencelerde toplumsal sınıflar birbirine karışıyor, insanlar olmayı arzu ettikleri kişilerin kılığına giriyordu. Günümüzde de Haiti Karnavalı’nda Siyahlar’ın, beyaz maske takması bu düşüncenin güzel bir örneğidir. Fransa’nın önemli karnavalları Nice, Dijon, Bordeaux, Lyon, Granville, Nantes, Semur, Chalon-sur-Saöne karnavallarıdır. Ayrıca Almanya’da da karnaval geleneği 19. yüzyıldan sonra yeniden canlanmıştır. Köln, Mainz’de düzenlenen karnavallar, Almanlar’ın yanı sıra yabancıları da çekmeyi amaçlamaktadır.

 

Günümüzde en ilgi çeken karnavallardan biri, Brezilya’da düzenlenen Rio de Janeiro Karnavaladır. Kaynağını Brezilya’nın geleneksel folklorik motiflerinden alan bu karnaval, daha sonra Avrupa’da düzenlenen karnavallara benzemeye başladı. Rio de Janeiro Karnavalı genellikle müzik ve dansa dayalıdır. Brezilyalılar geleneksel kıyafetlerini giyerek, caddelerde geçit törenleri yaparlar, samba gibi geleneksel dans gösterileri gerçekleştirirler. Karnavalların özelliklerinden biri de su gibi içki içilmesidir. Bu yüzden karnavalların birçoğunda olay çıkar,ölüm ve yaralanmalar meydana gelir.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Karnaval nedir, Nasıl Yapılır? Karnaval Hakkında Her Şey 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Karnaval nedir, Nasıl Yapılır? Karnaval Hakkında Her Şey 1 – google play indir e1608493225897

Karnaval nedir, Nasıl Yapılır? Karnaval Hakkında Her Şey 3 – Karnaval nedir Nasıl Yapılır Karnaval Hakkında Her Şey


 

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu