Tarih

Karnak Nerededir, Önemi Nedir? Karnak Hakkında Her Şey

Karnak Hakkında Her Şey

NİL’in doğu kıyısında, firavunların başkentlerinden biri olan eski Teb’ de yer alan Karnak, Mısır’ın en geniş dinsel yapılar topluluğunu oluşturur. Orta İmparatorluk döneminden Roma dönemine kadar firavunlar, Tanrıların Kralı ve 18. Hanedan zamanında devletin resmi tanrısı olan Amon ‘un hüküm sürdüğü bu yeri sürekli olarak düzenlemeye ve güzelleştirmeye çalıştılar. Orta İmparatorluk döneminden yalnızca, I. Sesotris devrine ait, bir köşk günümüze kadar ulaşmıştır. Karnak en parlak çağım Yeni İmparatorluk döneminde yaşadı. Yapılar topluluğu iki eksene göre düzenlenmiştir: Bunlardan biri, başlıca ekseni oluşturan doğu-batı eksenidir Diğeri ise, Mut (Amon’un karısı) Tapınağı’ na giden yolun, dini yolun, daha batıda da Luksor Tapmağı’na giden dini tören yolunun izlediği kuzey-güney eksenidir. Karnak, aynı zamanda, üç çevre duvan (Amon, Mut ve Montu duvarları), kabartmalarla süslü on pilon ve dikilitaşlarla uyumlu bir görünüme kavuşturulmuştur.Belli başlı yapılar Amon çevre duvarının içinde yer ahr. Büyük Amon Tapınağının doğu bölümü 18. Hanedan döneminden kalmadır. Bu yapıyı eşsiz kılan belirgin özellikler arasında, sfenksli bir yolla tapmağa bağlanan rıhtım, bilinen en geniş Mısır yapısı olan büyük avlu, 134 dev sütunlu salon sayılabilir; salonun yapımına III. Amenofıs döneminde başlanmış, süslemeleri ise ancak IV. Ramses zamanında tamamlanabilmiştir.
Büyük Amon Tapmağı’nın kuzeyinde, kabartmaları Ptolemaios döneminde yeniden yapılmış olan Ptah Tapınağı, güneyinde ise, törenler sırasında içinde kayıkların dolaştığı büyük kutsal göl ile güneş tanrısının simgesi ünlü anıtsal granit Scrabeus ve oğul tanrı Honsu ve anatanrıça Opet’in tapınağı bulunur.
Kamak’ta ayrıca çok sayıda kabartma, duvarlara yazılmış metinler, dinsel sahneler, küçük tapmaklar, heykeller ve ilk yerlerinin neresi olduğu bilinmeyen sayısız taş bloklar da bulunur. Ne var ki Asuan Barajı’nın yapımından doğan yeni su rejimi, taş yapıların alt bölümlerinin aşınmasını hızlandırarak, eski anıtların varlığını tehdit etmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Osmanlı'da Azınlık ve Yabancı Okullarla İlgili Bazı Anılar

Yukarı Mısır’da arkeolojik buluntu yeri.

Karnak’ta arkeolojik kazı

 

Karnak her zaman aktif bir arkeolojik araştırma merkezi oldu. 1968’de Fransız-Mısır Araştırma Merkezi kuruldu. Bu merkez, bir rinci pilon bölgesinde (özellikle rıhtım kazıları, ekili alanları sulamaya yarayan su yolları şebekesiyle çevrili sfenksli yolun ortaya çıkarılması, daha sonra gelen büyük avlunun incelenmesi), kutsal gölün doğusundaki bölgede çalışmalar yaptı.

 

Karnak Nerededir, Önemi Nedir? Karnak Hakkında Her Şey 1 – Karnak Nerededir Önemi Nedir Karnak Hakkında Her Şey

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak