The title of the page
Tarih

Karlofça Antlaşması Nedir, Ne Zaman Yapılmıştır?

Karlofça Antlaşması Hakkında Her Şey

İKİNCİ Viyana Kuşatmasıyla (1683) başlayarak 16 yıl süren savaşa son vermek için Osmanlı Devleti’yle Kutsal Birlik’i oluşturan Avusturya, Venedik, Polonya (Lehistan) arasında Karlofça kasabasında 26 Ocak 1699’da imzalanan barış antlaşmasına Karlofça Antlaşması denir (bu antlaşmanın devamı olarak 14 Temmuz 1700 tarihinde Rusya ile İstanbul’da tamamlayıcı bir antlaşma daha imzalanmıştır).

Osmanlı İmparatorluğu, İkinci Viyana Kuşatması’nda başarısızlığa uğrayınca (1683), Avusturya, Lehistan, Venedik ve Rusya ile giriştiği savaşlarda bir sonuç alamadı. Padişah II. Mustafa kaybedilen yerlerin hiç değilse bir bölümünü geri almadan barış yapmak istemiyordu. Sadrazam Amcazade Hüseyin Paşa ise savaşın her geçen gün Osmanlıiar’ın aleyhine döndüğünü gördüğünden, Padişah II. Mustafa’yı barışa razı etti. Belgrad yakınlarında Karlofça kasabasında, 4 ay süren görüşmelerden sonra Osmanlı Devleti ile Avusturya, Lehistan ve Venedik arasında 25 yıl süreli ayrı antlaşmalar, daha sonra Rusya ile de 3 yıllık bir ateşkes antlaşması imzalandı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar Nelerdir? Detayları

Antlaşmalar sonunda; 1526’dan beri Türk toprağı olan Macaristan ile Erdel (Transilvanya) Avusturya’ya bırakılırken, Temeşvar başta olmak üzere tüm sancaklarıyla Banat Eyaleti Osmanlı Devleti’nde kaldı. Hırvatistan Avusturya’da, Bosna Osmanlı Devleti’nde kalacak biçimde Sava Irmağı’mn sınır olarak saptanması sonucu bir sınır kenti durumuna gelen Belgrad da Osmanlı Devleti’nin egemenlik alanı içinde bulunacaktı. Dubrovnik, Dalmaçya’mn güney kıyılan, Gördes kenti ve Korinthos Kanalı’nın iki yakası dışında kalan tüm Mora, çevresindeki adalaıia birlikte Venediklilere bırakıldı; Venedikliler’in Osmanlılar’a ödediği yıllık vergi kaldırıldı. Kamaniçe Kalesi, Podolya, Galiçya ve Batı Ukrayna Polonya’ya (Lehistan’a) verildi; Bukovina, Besarabya, Hotin ve yöresi Osmanlı Devleti’ne iade edildi..

 

Osmanlı Devleti’nin Kutsal Birlik ve Rusya ile yaptığı antlaşma (1699).

Bunu da Okuyabilirsin...  Cumhuriyet Fazilettir (Erdemdir)

 

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Karlofça Antlaşması Nedir, Ne Zaman Yapılmıştır? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Karlofça Antlaşması Nedir, Ne Zaman Yapılmıştır? 1 – google play indir e1608493225897

İstanbul’daki antlaşma

Karlofça Antlaşmasının davamı olarak 14 Temmuz 1700’da İstanbul’da Rusya’yla yapılan 3 yıllık antlaşmanın sonucu: Karadeniz’de savaş vs ticaret gemisi bulundurmamak koşuluyla Azak vs çavresi Rusya’ya bırakılacak; Çar’ın Kırım Hanı’na verdiği yıllık vargi kaldırılacak. Ayrıca İki devletin bundan böyle başkentlerinde karşılıklı ve sürekli olarak elçiler bulundurmasına da karar verildi.


 

Sonuçları

Artık gerileme dönemine girildiğinin açık bir belirtisi olarak kabul edilen Karlofça Antlaşmasıyla Osmanlı Devleti, Avusturya’ya yaklaşık 250.000 km, Venedik’e 42.000 km, Polonya’ya 45.000 km ve Rusya’ya 20.000 km olmak Özere toplam 367.000 km’lik toprağını kaybetti.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu