Karen Essex’in kaleme aldığı ‘Athena- Çalınmış Güzellik’ Osmanlı’nın III. Selim ve Atina’nın Perikles zamanını anlatan tarihi bir roman.

İki farklı zamanda iki farklı kadının olduğu bir roman Athena… Uzam olarak seçilen Atina ve İstanbul roman örgüsü içinde uygun bir yere oturtulmuş. Atina’nın iki farklı zamandaki durumunu birbiriyle tamamlayıcı olarak verilmesi III. Selim döneminden önceki döneme ilişkin göndermeler yapılması da yapıtın akıcılığından bir şey kaybettirmediği gibi çok şey katmış.

İlginizi Çekebilir.  Kütüphaneler Haftası İle İlgili Yazı

Karen Essex, Athena, Çalınmış Güzellik – Fransız-İngiliz Rekabeti

Yapıtın ana eksenini her ne kadar İngiliz büyükelçinin başından geçenler olsa da, İngiliz-Fransız rekabeti olduğunu söylemek pek de abartı sayılmaz. Fransızlara karşı Osmanlıları yanına çekmek isteyen İngiliz siyasetinin boyutlarını görmek kimi açılardan önemli oluyor. En başata uluslar arası ilişkilerin duygusal düzlemde değil karşılıklı çıkarlara dayalı olarak yürüdüğü gerçeğidir.

Karen Essex, Athena, Çalınmış Güzellik – Atina ve Yunanistan

Athena’nın Perslerle yapılan savaşta büyük yararlıklar gösterdiği sık sık vurgulanan yapıtta Atina’nın Yunanistan’ın öteki bölgelerine göre farklı bir konumda olduğunu görüyoruz.

Atinalılar Yunanistan’ın başka bir yerinde olana göre kendini ayrıcalıklı olarak görüyor. Hatta Perikles, Atinalıların başka yabancılarla evlenmelerine sınırlama getiriliyor.

İlginizi Çekebilir.  Aborijinler Kimdir? Aborijinler Hakkında Genel Bilgiler

“Fakat Atina’ya vardığımızda, Perikles’in vatandaşlığa sınırlama getirmek amacıyla Atinalıların yabancılarla evlenmesini yasadışı ilan eden bir kanun çıkardığını görmüştük.” (s.67)


Karen Essex, Athena, Çalınmış Güzellik – Türkler

Athena’da yazarın Osmanlılar, Türklerle ve III. Selim dönemine ilişkin kimi bilgilerle karşılaşıyoruz. Türklerle ilgili övgü dolu sözlerin yanında yergiler de yer almaktadır. Özellikle tarihi eserlerin değerini bilmeme ve Osmanlı askerlerinin Akropolis’teki tarihi eserleri satmaları konusunda eleştiri okları yoğunlaşmaktadır.“Osmanlı askerleri bu değerli eserlerin parçalarını ziyaretçilere satıyor.Her yeni gelen ziyaretçiulaşabildiği heykellerin tahrifatına katkıda bulunuyor.Türkler bütün heykellerin kafasına zarar vermiş.” (s.182)

Türklerin konukseverliği ve cömertliği konusuna yapıtın birkaç yerinde rastlıyoruz.Karen Essex’ in yazdığı ‘Athena – Çalınmış Güzellik’ Yunan kültürünü tanımanıza yardımcı olmanın yanında, tarihi bir roman olması nedeniyle bugünün de değerlendirlmesine katkıda bulunan bir yapıt olma özelliğini taşıyor.

İlginizi Çekebilir.  Yazarına Ait Olmayan Sözler

Mustafa ASLAN

Karen Essex, Athena-Çalınmış Güzellik,İngilizce Aslından Çeviren:Banu Taylan Öğüdücü, I. Basım: Haziran 2010, Artemis Yayınları-İstanbul

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar