Sağlık

Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliğinin Tedavisi

Kalp yetmezliği, normalden yüksek olan yastık ile uyuma isteği, kişinin uyandığı an nefes darlığı hissetmesi ve bunun yanı sıra göğüs ağrısı belirtileri ile kendini gösteriyor.

Damarlardan kalbe yeterince kan pompalanmaması durumunda, kalbe giden damarlar daralmakta veya büzüşmektedir. Damarlarda ortaya çıkan daralma ya da büzüşme gibi faktörler ise kalp sağlığı açısından olumsuz bir tablodur. Kalbin bazı kısımlarının işlevi azalır ve bu durum kalp yetmezliğinin ortaya çıkmasına neden olur.  oluşur. Nefes darlığı, bacaklarda veya da karın bölgesinde şişlik ve kalpte çarpıntı gibi belirtiler kalp yetmezliğinin işaretleri arasındadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ayak Mantarı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri?

Normalden daha çabuk yorulma hissi, nefesin daralması, nefes alırken nefes alışlarda kesilme hissiyatının oluşması, nefes darlığı hissi ile aniden gece uyanması, karın ve bacak bölgelerinde şişlik oluşması bu ve bu gibi semptomlar kalp yetmezliğinin en tipik belirtisidir. Ayrıca şu sözleri de duyuyorsanız kardiyoloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir; ben önceleri yokuş çıkarken nefes darlığı hissetmezdim ya da merdivenlerde yürürken ilk basamaklarda tükenmez idim gibi şikayetler de bulunuyor ise bu durum kalp yetmezliğinin belirtisi olabilir.

Kalp Yetmezliği nasıl tedavi edilir?

Kalp yetmezliğinde tedaviye, idrar söktürücü tedavisi ile başlanılır çünkü kalp yetmezliği görülen hastalarda böbrekte tuz tutma özelliği görülmektedir bu sebepten dolayı böbrekteki tuz böbreğe zarar vereceği için idrar söktürücü tedavisi uygulanır. Hatta kalp yetmezliğin bazı hastalarda kalp nakli gerekebilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  İncir çekirdeği yağının faydası ve kullanımı

Kalp yetmezliği tedavisinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Kalp yetmezliğinin tedavisi için günümüzde en çok kullanılan yöntem kalp pili kullanılması yöntemidir. Bunun yanı sıra üç odacıklı pil yöntemi,  kalbin uyum içinde çalışmasını sağlamak suretiyle uyumsuzluğu düzeltmek amaçlı kullanılan bir yöntemdir.

Kalp pili ise kalbin düzenli olarak çalışmasını sağlamak amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Kalp yetmezliği durumunda nakil işlemi donör sorunu nedeni ile ülkemizde nakil işlemi nadiren uygulanmaktadır. Kalp naklini bekleyen hastalara kalp desteği amaçlı cihazlar ile desteklenir. Kalp hastalarında sosyal ve normal yaşama negatif etki bırakmaktadır. Kalp yetmezliğini önlemek amacıyla hipertansiyon ve kalp kapakçıklarında sorun olan bireylerde tedbir amaçlı risk altında olan bireylerde kontroller aksatılmamalıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Efor Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaynak: https://www.florence.com.tr/kalp-yetmezligi-nedir

Bilgitor

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak