Sağlık

Kaç kilo domatesten kaç kilo salça çıkar?

“Şu kadar domatesten şu kadar salça çıkar” demek için domates çeşidinin önemine değinmek gerekir. Öyle ki, domatesin birçok çeşidi vardır. Domatesin çeşidine göre elde edilen salça kilosu da değişebilmektedir…

Birçok domates çeşidi olsa da bir genelleme yaparak bunları yuvarlak ve uzun salçalık domates olarak ikiye ayırabiliriz.

Mesela 1 kilo domatesten kaç kilo salça çıkacağı şu etkenlere bağlı olabilir;

Kullanılacak domatesin seçimi (Yuvarlak ya da uzun)
Salçanın kıvamı-yoğunluğu
Salçada biber olup olmayacağı
Yağ biberinin ne kadar kullanılacağı
Domatesin posası ve çöpe ayrılan bölümünün yoğunluğu

Salçalık domates denilen domatesler, günlük tükettiğimiz domateslerden farklıdır. Bu domatesler sadece salça yapmak amacıyla da satılabilmektedir. Ülkemizde özellikle Ağustos ve Eylül aylarında bolca satışı yapılır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Andız pekmezinin faydaları ve tüketimi

Uzun salçalık domatesin posası daha fazla olacağı için yuvarlak domatese oranla daha fazla salça elde etmem mümkün ancak yuvarlak domates uzun salçalık domatesten daha lezzetlidir. Bu sebeple iki domatesin kullanılmasıyla da salça yapanlar mevcuttur. Bu şekilde salça da daha lezzetli olacaktır.

1 kilo salça için ortalama 3-7 kilo domates gereklidir. Fakat dediğimiz gibi, domatesin cinsi bu noktada kilit durumdadır. Cinse göre elde edilen salçanın kilosu artabilir ya da düşebilir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak