Hayvanlar

Japon balığı hakkında ilginç bilgiler

Dünyanın en popüler akvaryum balığı Japon balıklarıdır. Türkiye’de ‘Japon Balığı’ olarak isimlendirilen balıkların orijinal ismi Chinese goldfish yani Çinli altın balıktır. Türkiye’de ise bu balıklara neden Japon balığı dendiği hakkında bir bilgi yok.

Şaşıracaksınız ancak Japon balıklarının atası sazan balıklarıdır. Japon balığı, sazan balıklarının çaprazlaması ve genlerinin oynanması sonucu ortaya çıkmıştır.

İnsanlar, Japon balıklarının hafızasının 3 saniye civarında olduğunu sanmakta. Ancak bu tam anlamıyla yanlış bir bilgidir. Japon balıklarının hafızaları 5-6 ay kadardır.

Japon balıkları için bilinen yanlış bir bilgide fanus içinde yaşayabilecekleridir. Fanus içinde yaşayan balıklar zaman içinde şaşılaşır ve kör kalır. Ayrıca su seviyesinin düşük olması da olumsuz bir durumdur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kırlangıçlar ve Sağanlar Nerelerde Yaşarlar? Kırlangıçlar Hakkında Her Şey

Japon balıklarının diğer balıklarla uyumlu olarak yaşayabileceği söylense de bu durum pek de söylendiği gibi değildir. Japon balıkları kafalarına estiği durumda küçük balıkları yutmaya çalışırlar ve ağızlarına sığarsa boğularak ölürler.

Japon balıkları genel itibariyle ülkemize İsrail’den gelmektedir.

Japon balıkları sürekli aynı yemi yemekten dolayı sıkılabilirler. Haftada bir kez ıspanak, bezelye ya da brokoli gibi bir sebzeyi haşlayarak balığa yedirebiliriz.

Bilinen en yaşlı japon balığı 44 yaşında ölmüştür.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak