İstanbul’un Nefesi Polonezköy Gezi ve Konaklama Rehberi

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Polonezköy’e bir hafta sonu tesadüfen gitmeye karar vermiştik. Uzun zamandır İstanbul’un şehir hayatından bunaldığımız için daha giderken mutlu olmaya başlamıştık. Polonezköy, bizi uzun çamlarla kaplı ormanlar karşıladı. Yeşilliklerin arasından geçen yolda giderken hala İstanbul’da olmamıza şaşırmıştık. Köy merkezine ilk vardığımızda fayton ve gezi atlarıyla karşılaştık. Bu faytonlarla köyü eski zamanlardaymış gibi etraflıca turlayabiliyorsunuz. Biz öncelikle doğa yürüyüşü yapmak için gittik fakat çok güzel kaliteli ve lüks restoranlar, mangal ve gezi alanları da bulunuyor. Polonezköy’de bir gecelik hafta sonu tatili sizi İstanbul havasından kurtarmaya yetecektir.

İlginizi Çekebilir.  Dünyanın En Yüksek 5 Oteli

Polonezköy’ün Tarihi

1775 yılında Polonya’da çıkan savaştan sığınan göçmenler Osmanlı tarafından Polonezköy tarafına yerleştirilmiştir. Polonya halkının yerleşmesinden önce Adamköy olarak bilinen bölge 20. Yüz yıl  başlarına doğru Polonya halkına vatandaşlık verilmiş ve Polonez Karyesi adını almıştır. Son olarak cumhuriyetin ilan edildiği yıl Polonezköy adı verilerek etnik bir kimlik kazandırılmıştır. Halen daha Polonya’dan göç eden ailelerinin çocukları bulunmaktadır.

Polonezköy’de Ne Yapılır?

Güzel Bir Kahvaltı

Kahvaltı deyip geçmeyin, yeşilin içinde ve doğal ürünlerle güzel bir köy kahvaltısı hafta sonu gezinize iyi bir başlangıç olabilir.

Doğaya Çıkın

Şehirden uzaklaşmanın en rahatlatıcı yönü doğadır. İstanbul’un içinde olduğuna şaşıracağınız doğanın içerisinde kendinizi kaybedebilir ve uzun bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Hala birçok özelliğini koruyan ormanlarda toprağa dokunabilir ve şehir içindeki enerjinizi uzun yeşilliklere bakarak atabilirsiniz, bisiklet severler içinde güzel bir bmx bisiklet parkuru da bulunmaktadır. Ayrıca at biniciliği çiftlikleri de uğranılması gereken duraklardan.


İlginizi Çekebilir.  İzmir Konsept Mekanlar

Cam Sanat Atölyesi

Köy meydanında kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan cam sanat atölyesinde gayet uygun fiyatlara cam sanatından ürünler alabilirsiniz. En güzel tarafı ile birkaç saatlik küçük dersler ile gayet uygun fiyata kendi kolye ucunuzu ya da sanat eserini yapabilirsiniz.

İstanbul’un Nefesi Polonezköy 1 – polonezkoy otelller

 Zofia Rizi’nin Evi

1800’lü yıllarda Zofia Rizi’nin babası tarafından inşa edilen ev, köyün en eski evlerinden biridir. İçerisinde eski Polonya halkının adetlerini görebilir ve eski fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Ayrıca ev halen daha aynı orijinalliğini korumaktadır.

Polonezköy’e Nasıl Gidilir?

Fsm köprüsü Kavacık çıkışından Riva yolunu takip ederseniz Polonezköy tabelalarını yol üzerinde görürsünüz ayrıca 137 numaralı belediye otobüsüyle de bu köyün yakınına gelebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.  Tatilde Yat, Bot, Tekne Kiralama

Polenezköy Otelleri >>

Bilgitor Seyahat Yazıları

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar