Sağlık

İrritabl Barsak Sendromu Teşhis ve Tedavisi

İrritabl Barsak Sendromu (İBS) ya da diğer adıyla huzursuz bağırsak sendromu, müzmin sindirim sistemi bulgularıyla tanımlanan anatomik bir bozukluğun eşlik etmediği artmış organ duyarlılığı olduğu düşünülen bir sindirim sistemi hastalığıdır.

İrritabıl barsak sendromunu tanımlamak için bir çok farklı isim kullanılmaktadır. Hassas barsak sendromu, spastik barsak sendromu, spastik kolon, fonksiyonal barsak hastalığı, sinirli barsak vs…  Günümüzde bu hastalığın sadece kolonu (kalın barsak) değil tüm mide barsak sistemini tuttuğunu bilmekteyiz. En çok Japonya’da ve Avrupa’da görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Prostat Kanseri Nedir? Kısaca Tanı, Tedavi ve Önleyici Tedbirler

İshal, kabızlık, düzensiz dışkılama, karın ağrısı, gıda intoleransı, karında şişkinlik ve gerginlik hissi yakınmalar arasında yer alır. Kolon dışı bulgular sık idrara çıkma, midede yanma ekşime, sırt ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı olabilir. Dışkının şekline göre tip1-7 arasında sınıflaması mevcuttur. Birlikte görülen hastalıklar arasında göğüs ağrısı, fibromiyalji, peptik ülser hastalığı, laktoz intoleransı, astım bronşiale, hipertansiyon, dismenore, divertiküler hastalık sayılabilir. İrratabıl barsak sendromunda rol alan faktörleri genetik, çevresel faktörler, günlük stresler, mide barsak diğer hastalıklarını başlıca vurgulayabiliriz.

İrritabl Barsak Sendromu Tanısı

Karında şişlik, dışkılama sonrası karın ağrısında azalma, ağrıyla birlikte sık enfeksiyon,gaitada mukus varlığı, tam gaita yapamama hissi, bazen ateş, barsak sesinde artma, incelemede barsak mukozasında inflamasyon, karında gerginlik, avuçlarda terleme, hızlı nabız, yüzde kızarma, filmlerde barsaklarda boğumlu görüntü vs.

Bunu da Okuyabilirsin...  Et Benleri Neden Oluşmaktadır?

İrritabl Barsak Sendromunun psikiyatrik belirtilerle yakın ilişkili olduğu bilinmektedir. Örneğin kaygı bozukluğu, depresyon gibi problemler İBS riskini artırmaktadır. Genel olarak akut bir gastroenteritten sonra veya uzun süren bir gastroenterit sonrasında psikiyatrik belirtilerle ilişkili olarak ortaya çıkabilir.  Anksiyete bozuklukları, beden ile ilişkili bozukluklar ve depresif  bozukluklar İrritabl Barsak Sendromu belirtilerinin daha da kötüleşmesine neden olabilirler.

İrritabl Barsak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromu, tedavisinde  düzenli olmak şartıyla beslenme önemlidir. Söz konusu beslenmeden kasıt; düzenli olarak ve liften dengeli az yağlı yemeklerdir..  sigara içmeyi, alkol tüketimini, çay-kahve içmeyi azaltmak, stresten uzak durmak, spor yapmak ve tıbbi tedavi yöntemleri etkili olarak kullanılmaktadır.

 Op.Dr. Muharrem YILMAZ

Bunu da Okuyabilirsin...  Şerbetçi otu nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

bilgitor.com/irritabl-barsak-sendromu-teshis-tedavisi/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak