Genel Kültür

İnternette Kredi Kartı Kullananlar Dikkatli Olsun

Ekonomik gerçeklerin günümüz insanını giderek daha zorladığı uzaktan alışveriş daha güncel deyimiyle e-ticaret nadiren de olsa tüketici zararlarına neden olmaktadır. Sanal dolandırıcılık, kart şifresi hırsızlığı gibi mağduriyet yaşayanların sayısında şu dönemde artış gözlenmekte.  Denizli’den bir emekli bankada açıkta bıraktığı 700 TL nin çekildiğini fark ediyor ve hemen telefonlara sarılıyor, avukatlara soruyor ve sonunda dilekçeyle bankaya başvuruyor. Banka konuyla ilgili azami süreyi belirtiyor ve mağduriyetin o zamana kadar sonlandırılacağını dile getiriyor. Kaybolan bir güne mi üzülmeli,özel alanına girilmesine mi yoksa acele lazım olan paranın kendisine aylar sonra ilave edilme ihtimaline mi?

Benzer durum bir ay önce Ankara’da yaşanıyor, X bankası müşterisi parasının çekildiğini fark edince en yakın şubeye başvuruyor, süreç biraz daha işletiliyor ve 20 gün içerisinde ödeniyor.Banka müşterisine bu durumu bankamatik kartı dolandırıcılığı olarak izah ediyor ama daha sonra aynı kişi internet üzerinden de dolandırılıyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kendi Yoğurdunu Kendin Yap, Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

İnternette Alışveriş Yüzde Yüz Güvenli Olabilir mi

Bankaların şifre ile beraber telefona gönderdikleri (SMS) tam bir güvenlik modeli sunabilir mi diye sorarsak ne yazık ki değil. Esasen internetin kendi yapısı gereğini yüzde yüz güvenlikten söz etmek neredeyse mümkün değil. Burada söz konusu olan şey en üst düzeyde güvenlik önlemiyle beraber bankaların güvencesi yani bir nevi sigortadır.

İnternette Güvenli Alışveriş İçin Neler Yapılmalı, nelere dikkat etmeli?

İnternetten alışverişin önemli avantajı olduğu gerçeğiyle bundan vazgeçmek elbette ki mümkün değil. Kaldı ki bankadan alışveriş yapmadan da sanal dolandırıcılık devam ediyor. İnternetten alışveriş yaparken kullandığınız bankanın güvenlik önlemleri üst düzeyde tutuluyor. Çok büyük oranda kullanıcı kökenli hatalardan, dikkatsizliklerden kaynaklanan güvenlik açıkları istenmeyen sonuçların önlenmesinde engel teşkil ediyor.
Kişisel kullanıcılar bazı hususlarda gösterecekleri dikkat sayesinde dolandırılmaktan kurtulabilirler. Bu hususlar aslında basit bir kaç önlemden ibaret. Örneğin internet şubesine giriş için tarih/saat kısıtlaması yapmak, IP kısıtlaması ve internet Şubesi’nde kullanılan hesapların kısıtlanması güvenlik açısından önerilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Paginated Post: 9 Best Places to Go Camping Around the World

Banka, İnternet Güvenliği İçin Bazı Öneriler

Yasal İşletim sistemi, güncel antivirüs programı kullanınız. Herhangi bir şekilde bilgisayarınızda korsan yazılım (oyun, programlar, web yazılımları vb) bulunmamalıdır.
Banka ya da diğer üyelikli internet işlemlerinizde arama motoru yerine adres çubuğuna direk olarak www ön ekini de kullanarak adres yazınız. Örnek: www.meb.gov.tr
Bankaların internet Şubesi’nde  Digital/Mobil sertifika yüklenmesi istenmiyor, bu duruma dikkat ediniz.

Bankaların internet Şubesi giriş sayfasında TCKN, cep telefonu marka veya modeli gibi kişisel bilgileriniz istenmemektedir.

Cep telefonunuza gönderilen “sözde” Digital/Mobil sertifika yükleme linklerini açmayınız, bu linkler üzerinden herhangi bir yükleme yapmayınız.

Cep telefonlarına gelen ödül kazandınız,, şu numarayı arayınız vb  mesajlardan sonra sizden özel bilgilerinizi istenirse buna hiç bir şekilde  itibar etmeyiniz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Teras Kapatma - Teras Kapama Nasıl Yapılır?

Cep telefonunuzu arayıp sizden özel bilgilerinizi isteyen kim olduğunu söylerse söylesin kişilere bilgilerinizi, kredi kart numaranızı, v.b. vermeyin. Böyle durumlarda 155 Polis hattını arayarak bilgi verin.

İnternet bankacılığı da dahil olmak üzere bizlere zaman kazandıran ve daha ekonomik alışveriş imkanı tanıyan internet işlemlerimizin bazı sıkıntıları da olacaktır.  Sonuç olarak emin olmadığınız hiç bir işleme onay vermeyiniz. Her hangi bir şekilde telefonla bazı işlemlerin onaylatılması söz konusu ise bu işlemi onaylamadan önce kesinlikle çok iyi düşünün ve ayrıntıları çok iyi öğrenin. Ayrıca telefonda kiminle, saat kaçta, hangi konuda konuştuğunuzu not alın. Eğer kuşkulandığınız bir işlemi yaptığınızı düşünüyorsanız aynı gün içinde ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli itiraz veya bilgilendirme işlemini yapınız…

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak