İnce Motor Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Çalışma Örnekleri

İnce motor beceri, küçük kas guruplarını kullanarak yaptığımız görevler bütünüdür.Bunlar düğme ilikleme, fermuar çekme, bağcıkları bağlama, yazı yazma ve konuşma gibi becerilerdir.  İyi bir ince motor beceri için, kaba motor becerilerinin iyi olması gerekmektedir. Bu nedenle önce kaba motor beceriler analiz edilir ve daha sonra duyusal problemler araştırılarak bu sorunun altında yatan durum bulunmaya çalışılır.Yapılan değerlendirmeler ışığında uygun aktivite ve programlar ile gerekli çalışmalar yapılır.

İnce motor becerileri nasıl geliştirilir?

Çocuklarda ince motor becerileri gelişim dönemi normal seviyeleri altında olabilir. İnce motor becerilerinin geliştirilmesi yani küçük kas gruplarının hareket yeteneğinin geliştirilmesi için bazı çalışmaların karalılıkla yapılması sonucunda belirlenen hedeflere ulaşmak mümkündür. El ve parmakların oluşturduğu hareketler, okul öncesi dönemden başlayarak öğrenim faaliyetlerinde çok önemli yer tutar. Yazma ve çizme etkinlikleri için kullanması gereken nesneleri kullanmak için ince motor becerilerinin yeterli olması gerekir. Kaba motor becerilerine göre gelişimi daha yavaş olan kalem tutma, ayakkabı, çorap giyme bağımsız olarak kazanılması zaman alabilir.

İlginizi Çekebilir.  Sigara ve Alkolün Zararları

Sınırlı Boyama: Pastel boyaya biraz tepkili, burada da boya olarak keçeli kalemleri kullanabilirsiniz. Küçük bir kağıda serbest bir şekilde boyama yaptırın.

Çivi Takma: Çok hoşlanmıyor çivi takmaktan ancak, deneyebilirsiniz. Burada el, göz koordinasyonunu sağlamak adına önemli bizim için, tahtaya çeşitli şekiller çizerek onun üzerine küçük boy çivi taktırabilirsiniz.

Top ile de elini kullanması gereken etkinlikler yapabilirsiniz, topu alıp yanındakine verme ( daire şeklinde durulduğunda ) kendisine verildiğinde alma.


Legolarla Şekil Oluşturma: İç içe geçirerek çeşitli şekilleri taklit etmesini isteyebilirsiniz. Siz 3 parça ile bir şekil yapın ve aynısını onunda yapmasını isteyin.
İnce Motor Becerilerini Geliştirmek için oyun hamuru önemli

Hamur: Hamur ile ev, bebek, top vb. şekiller yaptırabilirsiniz. Bunları yaparken hamuru sıkması, koparması, yılan, top yapması gerekecek. Bunları destekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.  Okul Tabanlı Afet Eğitimi Soru ve Cevaplar

Boncuk Dizme: Büyük boncukları çeşitli sırayla dizdirerek kolye, bilezik vb. yaptırabilirsiniz. Sırada da önce bu, sonra bu diyerek yardımda bulunulabilir.

Kalem Tutma: Kalın keçeli kalemle, noktalarla çizilmiş ev, top, ağaç vb. şekilleri çizerek tamamlamasını isteyebilirsiniz. Kalem tutmaya çok tepkili, bu yüzden fosforlu renkleri olan ve kalın kalemler seçerek bunları değiştirerek kullanabilirsiniz. Aynı kalemden sıkılabiliyor.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar