Acaba ilk cep telefonu üreticisi, bu buluşuyla, tüm teknolojilerde tetikleyici bir etki olmasını bekliyor muydu? Bulunuş amacını çok ilerilere taşıyan, teknolojinin diğer alanlarında da yeni gelişmelere neden olan çağın tutkusu cep telefonlarının bulunması, gelişmesi ve geleceği hakkında kısa bir yazı hazırladık.

Mobil teknoloji ürünleri elimiz ayağımız oldu. İletişim için kullanılan en yaygın yöntem tartışmasız cep telefonu. İletişim aracı olmanın çok ötesinde bir anlamı olan ve küresel bir sektör oluşturan ve çağımızın en önemli buluşu cep telefonu, hem yazılım hem donanım olarak devasa bir piyasa oluşturmuş durumda. Öyle ki hem cep telefonu olarak hem de bağlı sektörler sürekli gelişim halinde. Bu ortama artık mobil ortam diyoruz. Öyle ki taşınabilir olmak, günümüz insanının en belirleyici teknoloji tercihi durumunda. Bunca önemli bir cihazın nasıl ve ne zaman icat edildiğini biliyor musunuz, 

İlk cep telefonu 1973 yılında yapılmıştır.   850 gram ağırlığında, daha çok bir tuğla görünümüne sahip olan GSM cep telefonu, Michael Cooper çalıştığı Motorola firması tarafından geliştirilmiştir. Bu telefonun Modeli Motorola Dyna-Tac’dir. Bu günkü hafif, zarif ve gelişmiş modellerin atası Motorola Dyna-Tac’dir.

İlginizi Çekebilir.  Amasya'da ne kadar Suriyeli var?

İlk cep telefonu, GSM’nin Tarihçesi

1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooper’a göre, GSM teknolojisini pek çok yenilik bekliyor. 43 yıl önceki başarının mimarı Martin Cooper, 1928 Şikago, Illinois (ABD) doğumlu. Motorola’da mühendis olarak çalışırken ürettiği cihazın bu kadar şaşırtıcı bir hızla yayılmasını ve 850 gram ağırlığındaki bir tuğla görünümünden 100 gram, hatta daha hafif teknoloji ürünlerine dönüşmesini keyifle izliyor. Cooper, bunun çok daha ileri teknolojilerinin geliştirileceğini düşünüyor.

İlk cep telefonu

İlk cep telefonu


Keza Cooper’ın hayalindeki, kulak arkasına sığabilecek kadar küçük bir cep telefonu üretilmesi neredeyse gerçek olmuş durumda. Örneğin Çin yapımı küçük kart telefonları… Cooper’ın hayaline gelince bu telefonlar sesli emirle ya da kullanıcının düşüncesiyle arama yapacak… Telefon bir arama geldiğinde ise çalmak yerine kullanıcısının kulağını gıdıklayacak. Ürettiği kablosuz telefonla, 3 Nisan 1973 tarihinde ilk konuşmayı yaparak tarihe geçen Cooper’ın adı teknoloji tarihine altın harflerle yazılmış oldu.

İlginizi Çekebilir.  Yurtdışı Üniversitelerde Mesleki Kurslar ve Avantajları

Cep Telefonlarının Geleceği

Şu anda üretilen ve avuç içinde kaybolacak kadar küçük cep telefonlarıyla karşılaştırıldığında sadece nostaljik bir ifadeye sahip olan kaba fakat sevimli ilk cep telefonu üretildiği dönemde büyük yankı uyandırmıştı. Cep telefonundan önce kullanılan araç telefonlarının yaklaşık 13 kg ağarlığında olduğu düşünülürse ilk cep telefonunun getirdiği değişimi anlamak daha kolay olabilir. Cooper Motorola’da sistem bölümü müdürü olarak çalıştığı dönemde cep telefonunun geliştirilmesinin ardında yatan fikri şöyle açıklıyor: Temel hayalimiz insanların arabalara konuşmak zorunda kalmamasıydı. İnsanlar bir masayı ya da bir duvarı aramak istemiyorlardı. Diğer insanları aramak istiyorlardı. 1 Milyar Kullanıcı Araştırma kuruluşu Gartner Dataquest’in araştırmalarına göre sadece geçen sene içerisinde 423 milyon adet cep telefonu satıldı ve dünya üzerindeki kullanıcı sayısı milyonlarca kişiyi geçti.

İlginizi Çekebilir.  İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar 2019

Avrupa ülkeleri yüzde 90’ları geçen cep telefonu penetrasyonlarıyla dünyada  en çok kullanıcıya sahip bölgeyi oluşturuyor. Cep telefonu kullanımının en hızlı arttığı ülkeler ise bu modellerin artık neredeyse tek imalatçısı olan Çin ile düşük modellerin tercih edildiği Hindistan. Şu anda mobil tekonoloji ürünleri üretiminde piyasaya yön veren Apple, Samsung ve Motorola yanında binlerce ulusal firmaya ait marka ve modelleri bulunmakta.Günümüzde mobil teknolojileri ve alt ürünleri çok büyük ticar bir potansiyel oluşturmaktadır.

Kaynak

bilgitor.com

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar