Genel Kültür

İletişim Kurarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

İletişim kurarken yapılan hatalar hem sosyal hayatımızı hem de kariyerimizi olumsuz yönde etkiler. Bu yazıda edineceğiniz bilgiler bu hataları minimuma indirme noktasında sizlere yardımcı olacaktır.

Doğru iletişim, iş ve sosyal yaşamda başarıya giden yolun en önemli anahtarıdır. Birçok insan planlama yaptığı iş üzerinde önemli kabiliyetlere neden olsa da iletişim kurarken yapmış olduğu hatalar nedeniyle, kesin başarı sağlayabileceği bir işte dahi başarısız olabilir. Peki, iletişim kurarken yapılan hatalar nelerdir?

Her insan kendi doğasına uygun bir konuşma tarzı ve mimiklere sahiptir. Bu özellikler bazen karşıdaki kişilere çok itici ve saygısızca gelse de aslında kişinin, genellikle böyle bir niyeti bulunmaz. Kimi insanlar iletişim kurdukları kişiyle konuşurken sürekli uyarma gereğinde bulunurken, kimi insanlar ise öğüt vermeyi tercih eder. Aslında bunlar normal şartlarda faydalı olabilecek şeyler iken, her iletişim esnasında yapılması birtakım yanlış anlaşılmaları da beraberinde getirir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yıllara göre işsiz kişi sayısı

iletişim hataları

İletişim Kurarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Aşağıda sıraladığımız iletişim kurarken yapılan hatalar doğru ve sağlıklı bir iletişim kurabilmek adına dikkat etmeniz gereken hususlarda başı çekmektedir.

Emir Kipi İle Konuşmak

Emir kipi ile konuşmak, en kötü iletişim kurma yöntemlerinden biridir. Genellikle karşıdaki kişide ters bir etkiye neden olan bu iletişim şekline sahip kişilerin, iş ve sosyal hayatta belirli bir noktadan sonra başarılı olamadıklarına sıklıkla rastlamak mümkündür. Yönetiminde bulunan kişilere karşı bile olsa emir kipi ile konuşmak, kişiyi bulunduğu ortamda sevimsiz biri haline getirir.

Sürekli Uyarılarda Bulunmak

Farkında olmadan yaptığımız bu hata iletişim kurarken yapılan hatalar arasında üst sıralarda yer alır. Kişinin özellikle iletişimde olduğu insanı fazla tanımadan sürekli tekrar eden uyarılarda bulunması, iletişimin kısa sürede kopma noktasına gelmesine neden olacaktır. Yetişkin hiçbir insan, yerli yersiz sürekli uyarılmaktan hoşlanmaz. Bunun bir sonucu olarak da sürekli uyarılan kişi, uyarıyı yapan kişi ile olan iletişimini mümkün olduğunca kısa kesmeye çalışır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Moda Nedir? Modaya Uymak veya Modası Geçmek

Sürekli Konuşarak Karşısındakine Konuşma Fırsatı Vermemek

Kimi insanlar anlattıklarının her zaman önemli ve ilgi çekici olduğu düşüncesiyle, sürekli konuşmak ve anlatmak gibi bir yol izler. Oysaki bu durum karşısındaki insanda antipati uyandırmasına neden olur.

Kim olursa olsun, karşısındakini dinlediği kadar o kişinin de kendini dinlemesini ister. Zira iletişim, her şeyden önce karşılıklı olması durumunda insanlara fayda sağlayacaktır. Sizin karşınızdakine anlatmanız gereken şeyler kadar, karşınızdaki insanın da size anlatması gereken veya kısmen de olsa konuya müdahale etmesi gereken yerler olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Ciddiyetten Uzak Bir Yaklaşım

Konu ne kadar basit olursa olsun ciddiyetten uzak bir yaklaşımla iletişim kurmak, iletişim kurarken yapılan hatalar arasındaki sık tekrar eden ve iletişimde sonuç getirmeyen bir yaklaşımdır. Bu yüzden karşınızdaki kişiye saygının da bir gereği olarak basit bir konu bile olsa gereken ciddiyet takınılarak, saygı çerçevesinde bir iletişim kurulmalıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  İç Anadolu Bölgesi’nin Neleri Meşhurdur?

iletişim kurarken yapılan hatalar

Karşıdaki Kişiyi Yargılamak

İletişimde yapılan hatalar arasında karşıdaki kişiyi yargılayıcı bir iletişim dili kullanmak, en yaygın görülen hatalardan biridir. Böyle bir yaklaşım iletişimin olumlu sonuçlanmasını engelleyeceği gibi karşıdaki kişinin bu durumdan kırılmasına ve bir daha sizinle iletişim kurmamak istemesine neden olacaktır.

Öğüt Vermek

Hiç kimse, başka birinden çok fazla öğüt dinlemek istemez. Sadece varsa sorunun çözümü veya çalışmanın sonucuna olumlu etki edebilmek için, karşılıklı iletişim kurmayı tercih eder. Ancak karşısındaki kişinin öğüt verici bir dil kullanması, iletişimin amacına ulaşmasına engel olabilen faktörlerden biridir.

İletişim kurarken yapılan hatalar nelerdir? sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizin ardından kendinizi geliştirmeye devam etmek için “Genel Kültür” kategorisi altında yayınladığımız diğer başlıklara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak