Tarih boyunca Anadolu’da medeniyetlerin kesişme noktası olan İç Anadolu Bölgesi, günümüze kadar farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle farklı medeniyetlerin izlerini fazlasıyla taşımaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nin Neleri Meşhurdur? Başlığı altında, bu kadim bölgenin mutfak kültürüne, tarihi ve kültürel yapılarının yanı sıra doğal güzelliklerine de yer verdik.

İç Anadolu Bölgesi’nde Neler Meşhur?

İç Anadolu Bölgesi’nin neleri meşhurdur? Sorusuna şehir şehir yanıt vermenin çok daha faydalı olacağını düşündük ve sizin için bu şekilde bir sıralama gerçekleştirdik.

İç Anadolu Bölgesi’nin Neleri Meşhurdur?

Kayseri

Kayseri, Türkiye mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olduğu gibi gezilecek yerler bakımından da oldukça zengindir.

Muhteşem lezzeti ile pastırması, sucuğu, mantısı ve Kayseri yağlaması, Türkiye genelinde ünlüdür ve mutlaka tatmanızı tavsiye ettiğimiz lezzetler arasındadır. Şehrin merkezinin adeta bir açık hava müzesi olduğunu söyleyebiliriz. Meydan kısmında neredeyse her 50-100 metrede bulunan Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserleri, muhteşem bir tarihi atmosfer sunmaktadır.


Ayrıca ilçelerinde bulunan Sultan Sazlığı Kuş Cenneti, Erciyes Dağı, Yahyalı Şelalesi gibi muhteşem doğal güzelliklere sahip olan Kayseri, birçok zenginliği ile bölgenin en önemli şehirleri arasındadır.

kapadokya

Nevşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin neleri meşhurdur? Sorusuna cevap verirken, Kapadokya bölgesi diye adlandırılan ve Kayseri gibi şehirleri de içine alan bölgedeki Peri Bacaları ilk sıralarda yer alır.

İlginizi Çekebilir.  Bayburt Özel İdare - Bursaspor maçı hangi kanalda?

Nevşehir’de bulunan bu harika oluşumlar, Türkiye turizmine önemli değer katmaktadır. Bunun yanında Nevşehir’deki kaya kiliseleri ve Ihlara vadisi gibi önemli vadiler de bölgenin önemli güzellikleri arasındadır.

Ankara

Türkiye’nin başkenti ve nüfus bakımından en önemli illerinden biri olan Ankara, başta Anıtkabir olmak üzere birçok tarihi alan ve gençlik parkları ile ünlüdür. Ankara oyun havaları şehir kültüründe ve eğlence hayatında önemli bir yere sahipken, meşhur Ankara kedisini de unutmamak gerekir.

Niğde

Etli bamya, ayva boranası, kuymak ve Niğde tava gibi harika lezzetlere sahip şehrin simgelerinden biri ise hiç şüphesiz, Niğde Gazozudur.

Tyana Antik Kenti, Gümüşler Manastırı, Selçuklunun muhteşem eseri Aleaddin Camii, Karatlı Kuş Kayası ve Kaya Mezarları ile Sungurbey Camii gibi tarihi ve kültürel alanlarda Niğde gezilecek yerler arasındadır.

Sivas

Dillere destan Sivas köftesi, şehre gidenlerin damak tadına hitap etmektedir. Baviko, Peskütan çorbası, Divriği pilavı, Sivas katmeri ve Sivas ketesi, yine şehre özgü birçok lezzetten sadece birkaçıdır.

Şehirde özellikle Selçuklu eserleri öne çıkmaktadır. Doğal güzelliklerinden en önemlisi, Sızır şelalesidir.

Şehirde gezilecek bazı yerler, şunlardır.

  • Selçuklu eserlerinden muhteşem Divriği Ulu Camii
  • Şifaiye Medresesi
  • Çifte Minareli Medrese
  • Gök Medrese
  • Taşhan
  • Sivas Eğri Köprü
  • Gökpınar Gölü
  • Zara Tödürge Gölü
  • Hafik Gölü
İlginizi Çekebilir.  Kavimler Göçü Nedir? Kavimler Göçü Hakkında Her Şey

Yozgat

Arabaşı birçok yörede yapılmaya başlansa da çorbası ve hamuru ile Yozgat bu aşın anavatanıdır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan Arabaşı çorbası, içenleri mest etmektedir.

Bulama çorbası, testi kebabı, mayalı bazlama, pezzik cacığı, çapçup mantı, çiğdem pilavı, sakala sarkan çorbası, parmak çörek ve madımak otundan yapılan madımak yemeği, Yozgat mutfağı ile öne çıkmaktadır.

Yozgat gezilecek yerler arasında ise; Çapanoğlu Camii, Karslıoğlu konağı, Basilica Therma ve Karabıyık köprüsü gibi alanlar öne çıkmaktadır.

Çankırı

Cimcik çorbası, tatar hamuru çorbası, Yaren güveci, Höşmerim, Mıkla, Sarımsaklı et, Yumurta tatlısı ve hameyli gibi lezzetler, Çankırı mutfağının vazgeçilmezleridir.

Çankırı’ya yolunuz düşerse, Çankırı evleri ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biridir. Cam seyir terası, Ilgaz Dağı Milli Parkı, Yurduntepe Kayak Merkezi, Kenbağ tabiat parkı, Kadın Çayırı ve tuz mağarası gibi birçok doğal güzellikte, yine görmeniz gereken alanlardan bazılarıdır.

Kırşehir

Kırşehir denildiğinde akla ilk gelen, türküleri ve duruşuyla gönüllerde taht kuran Neşet Ertaş’tır. Onun hatırasına da değindikten sonra, İç Anadolu bölgesinin küçük ve kadim şehirlerden olan Kırşehir’in gezilecek yerleri ve mutfağına da kısaca değinelim.

Muhteşem bir tada sahip tandırda çömlek paça, vazgeçilmez tatlardan biridir. Çullama, düğün çorbası ve çömlekte kuru fasulye gibi farklı lezzetlerde yine Kırşehir mutfağının önemli tatlarıdır.

İlginizi Çekebilir.  Kayseri Şehri Nerededir? Kayseri Şehri Hakkında Her Şey

Gezilecek yerler olarak Cacabey Medresesi, Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve Kırşehir Kent Park gibi alanlar öne çıkar.

Konya

Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili konumundaki Konya, Mevlana türbesi ile öne çıkmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nin en meşhur yerleri arasındaki Mevlevi kültürünün merkezi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Karatay Medresesi, İnce Minerali Merese, Nasreddin Hoca Müzesi, Kelebek Bahçesi ve 80 Binde Devr-i Alem Parkı gibi alanlar şehirde öne çıkan yerlerdir.

Etli ekmek, Mevlana böreği ve dilberdudağı baklavası gibi tatlar da Konya mutfağının vazgeçilmezleridir.

iç anadolu bölgesi'nin meşhur yemekleri

İç Anadolu’nun Diğer Meşhur Yerleri ve Yemekleri

Eskişehir mutfağının Balaban köftesi, Yufkalı büryanı, Kıygaşa ve kavurma böreği oldukça meşhurdur. Şehirde gezilebilecek önemli yerler arasında, Porsuk çayı, Odunpazarı evleri, Kurşunlu Camii, Balmumu heykeller müzesi ve Balıkdamı Kuş cenneti gibi birçok alan vardır.

Bu yazımızda İç Anadolu Bölgesi’nin neleri meşhurdur? sorusunu son derece detaylı bir şekilde yanıtladık. Sitemizin genel kültür kategorisinde yer alan diğer muhteşem içeriklerimizi de mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar