Tiroid bezi, boynun ön kısmında yer alan ve tiroid hormonlarını üreten bir iç salgı bezidir.  Tiroid hormonu vücut metebolizmasını düzenler. Beyin ve zeka gelişiminde en önemli hormondur. Bu etki anne karnında başlar ve ergenlik dönemi sonuna kadar devam eder. Beyin gelişiminin % 95’i ilk üç yaşta tamamlanır. Hipotiroidide geri dönüşü olmayan zeka ve gelişme gerilikleri görülmektedir. Zamanında tanı konulamayan ve tedavisi yapılamayan bebekler  baş tutma, anneyi tanıma, oturma, emekleme yaşıtlarından geri kalır.

İlginizi Çekebilir.  Sabun otunun kullanım alanı ve faydaları
Tiroid bezinin; az çalışması ve kanda hormon düzeyinin azalmasına hipotiroidi, fazla çalışması ve fazla miktarda hormonun kanda bulunması hipertiroidi olarak adlandırılır. Guatr ise tiroid bezinin normalden büyük olmasıdır.

Konjenital hipotiroidi doğuştan itibaren tiroid bezinin az çalışması nedeniyle hormonların az salgılanmasıdır. Bebeklerin az hareketli olmaları, ses kalınlığı, dil büyüklüğü, göbek fıtığı, uzamış yeni doğan sarılığı, emme güçlüğü ve kabızlık varsa akla hipotiridi gelmelidir.

Hipotiroidinin Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Konjenital hipotiroidinin erken tanısı için her yeni doğan bebekten kan alınır  ve aileye eğitim verilir. Doğumdan sonra 2-5 gün içinde hipotiroidi taraması yapılmalıdır. İyot eksikliği olan bölgelerde yaşayanlar hipotiroidi riski altındadır. Anne karnındaki bebekler, yeni doğanlar, süt çocukları ve süt veren anneler çok etkilenirler. Düşükler, ölü doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, doğuştan yapısal bozukluklar, tiroidin büyümesi olabilir.

İlginizi Çekebilir.  Göz Kararması Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Edinilmiş iyi huylu bir hipotiroidi olan Haşimato hastalığı daha çok okul devresi ve ergenlik dönemi çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Genellikle genç kızlarda görülür. Guatr ve hipotiroidi vardır,  ilaç tedavisi verilir.

Yakınmalar arasında üşüme, tembellik, halsizlik, yorgunluk, çalışmada isteksizlik, çabuk yorulma, uykuya meyil ve saç dökülmesi, kilo alma vardır.
Haşimato hastalığı gebelikte hem anne hem de yeni doğan için önemli riskler yaratır.

Hipotiroidinin erken tanısı önemli ve bunu doğumdan önce tespit etmek mümkün. Tespit edildikten sonra hipotiroidinin nedenine yönelik tedavi yapılır.


Opr. Dr. Muharrem Yılmaz

Aktif Link: bilgitor.com/hipotiroidi-nedir-hipotiroidi-belirtileri-ve-tedavisi/

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Mandalina Çekirdeği Yenir Mi?

Yorumlar

Yorumlar