The title of the page
Sağlık

Hipokrat Yemini Nedir? Hipokrat Yemini Tam Metni

Batı tıbbının kurucusu sayılan Hippokrates (Hipokrat) tarafından yazıldığı düşünülen sağlık çalışanlarının mesleğe başladıkları gün ettikleri yemindir. Hipokrat Yemini (Hipokrat Andı da denilmektedir), Hekimler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının mesleklerini onurla uygulayacaklarına dair verdikleri sözdür.

Bu yemin tarih boyunca devam etmekte olup tıp dünyasında meslek onurunu ve saygınlığını temsil etmektedir. Yemin metni, Antik çağda yaşamış ve Batı tıbbının kurucusu olarak kabul edilen Hipokrat (Hippokrates) tarafından yazılmıştır.

Hipokrat Yemini orjinal metnin Türkçe çevirisi

Hekim Apollon, Asklepius, Higiya, Panacea üzerine ve bütün Tanrı ve Tanrıçaların huzurunda yemin ederim ki, yeteneğim ve gücüm elverdiğince bu and ve sözleri tutacağım:

Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. İhtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Çocuklarına kardeşim gibi bakacağım ve öğrenmek isterlerse bu sanatı ücretsiz öğreteceğim. İlaç reçetelerini, şifai bilgileri ve diğer bilgileri sadece ve sadece kendi evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekimlik kurallarına uygun sözleşmeyle bağlı ve and içmişlere öğreteceğim.

Bunu da Okuyabilirsin...  Selülit Nasıl Oluşur, En İyi Tedavi Yöntemi Nedir?

Yeteneğim ve hakimiyetim ölçüsünde hastalarımın iyiliği için tedaviler önereceğim ve asla kimseye zarar vermeyeceğim.

İsteyen hiç kimseye öldürücü bir eczayı ne vereceğim ne de bunu tavsiye edeceğim; benzer şekilde, bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Hipokrat Yemini Nedir? Hipokrat Yemini Tam Metni 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Hipokrat Yemini Nedir? Hipokrat Yemini Tam Metni 1 – google play indir e1608493225897

Hayatımın ve sanatımın saflığını koruyacağım.


İç organlarındaki taşı keserek almayı, hastalığı çok açık olan hastalarda bile, işin ehli olan(cerrah)lara bırakacağım.

Hangi eve girersem gireyim, bütün kasıtlı kötülük ve suistimallerden ve özellikle de ister hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan kaçınarak, sadece hastaya yardım için gireceğim.

Gerek sanatımın icrası sırasında gerekse insanlarla gündelik ilişkideyken edindiğim bilgileri ortalığa saçmayacağım, bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.
Bu yemine sadık kalırsam hayatımı ve mesleki uygulamalarımı insanların tümünden ve her zaman saygı görerek mutlulukla sürdüreyim, ama ona ihanet eder ya da çiğnersem tam tersini yaşayayım.

Günümüzdeki kullanımı
İlksel (Özgün) metin, değişik zamanlarda birçok kez değişikliğe uğramıştır. Hipokrat dönemindeki özgün metinde tıp tanrısı Asklepios üzerine yemin edilirken, günümüzde kutsal inançlar ya da onur ve namus üzerine yemin edilmektedir.

Türkiye’deki tıp fakültelerinin mezuniyet törenlerinde okunan Hipokrat Yemini metni genel olarak aşağıdaki şekildedir:

” Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime ve bilgilerimi insanlık aleyhinde kullanmayacağıma, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı göstereceğime din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlük ve onurla yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim. ”

Hipokrat Yemini Nedir? Hipokrat Yemini Tam Metni

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu