Hes kodu ile seyahat dönemi başladı. Seyahat yasaklarının belli kriterlere bağlı kalmak kaydıyla esnetilmesi ile birlikte gündemde olan Hes kodu uygulaması hakkında kısa bilgiler vermeye çalışalım. Bu amaçla HES Kodu Nedir, Hes Kodu Nasıl Alınır? Bu kodu almak zorunlu mudur? Kişisel araçlarla yapılan seyahatlerde Hes kodu zorunlu mu? sorularını kısaca yanıtlayacağız.

Akıllı telefonlara Google Play ve Apple Store üzerinden kurulan uygulama ile özellikle Covid 19 vaka tespiti açısından çok önemli. Hes uygulaması ücretsiz ve takibini Sağlık Bakanlığı yapıyor. HES kodu, Hayat Eve Sığar sloganının kısaltmasıdır.

HES Kodu, kontrollü sosyal hayatı sağlamak amacına uygun olarak, yurttaşların şehirlerarası yolculuklarında, kişi veya kurum ziyaretlerinde, devlet dairelerinde, banka ve PTT gibi kamusal alanlarda Covid19 hastalığı riskinin önlenmesine yönelik bir zorunluluktur.

İlginizi Çekebilir.  Cildi beyazlatan doğal maskeler

HES kodu uygulaması öncelikli olarak  otobüs, uçak, tren veya özel araçla yapılan şehirlerarası seyahatlerde kullanılacak. Uygulama üzerinden alınacak kodlar kullanılarak, sağlık kontrolü ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre onay verilecek. Seyahati gerçekleştirilen kişinin seyahat sonrasında pozitif olduğu saptanırsa yolculuk sırasında temas ettiği kişilerle iletişime geçilecek ve filyasyon uygulamasına başlanacak. Uygulama seyahatlerden başka işyerleri, muayenehaneler, kurum ziyaretleri gibi birçok alanda yaygınlaştırılacak.

Bluetooth servisini açan Hayat Eve Sığar uygulaması, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini sormakta.  Ailem bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor.  Kullanıcının dışarıda gezerken karşılaştığı kişilerden birisi daha sonra pozitif çıktığı takdirde ‘şu gün şu saatte pozitif birisiyle karşılaştınız’ şeklinde uyarıda bulunuyor.

HES Kodu Nedir, Hes Kodu Nasıl Alınır? Tüm Araçlar İçin HES Kodu Almak Zorunlu mu, Hes Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunun amacı kontrollü sosyal hayatın sağlanması. Bulundukları  bölgeden ayrılanların, tatile ya da köye gidenlerin takibi böylece daha kolaylaşacak. HES kodu, koronavirüsle mücadele için bilişim ve teknoloji kullanımına iyi bir örnek. Uygulama ile birlikte tüm süreç, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık bilişim sistemleri üzerinden kontrol ve takip ediliyor. HES Kodu uygulaması,  şehirlerarası yolculuklarda, işyerlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılmaya başlanacak. Sağlık Bakanlığı’nın HES Kodu uygulamasına geçiş amacı kontrollü sosyal hayatın üst düzeyde sağlanması.

İlginizi Çekebilir.  Kolesterolü ne düşürür?

HES (Hayat Eve Sığar ) Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir, Hes Kodu Nasıl Alınır?  HES kodunu almak için Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemini kullanmak gerekmektedir.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu almak:
HES Kodu İşlemleri – HES Kodu Oluştur – Kod kullanım süresini seç ve kod oluştur.

SMS ile HES Kodu almak:
HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.
Örnek: HES 24681012145  1232 60 yazılıp 2023’e gönder

HES Kodu Güvenli mi?

HES Kodları kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor.  Tüm bilişim uygulamalarında, şifre güvenliğinde olduğu gibi HES kodunun kontrolü ve yönetimi  ve şifre güvenliği kullanıcı insiyatifinde.  Bunun yanında TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşıma özel farklı kodlar oluşturulması kodu güvenli kılıyor. Ayrıca vatandaşlar HES Kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. HES Kodu yarından itibaren Hayat Eve Sığar uygulamasından alınabilecek.

İlginizi Çekebilir.  Karabiber çayı nasıl hazırlanır? Faydaları...

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Almak

Hayat Eve Sığar Uygulaması İndir

Kaynak:

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar