Çok istediğimiz ya da umduğumuz bir şey gerçekleşmeyince üzüntü duyarız. İşte bu duygu hayal kırıklığıdır. Hayal kırıklığına uğramak kişisel özelliklere göre bazen etkisi uzun süren bir mutsuzluk hali yaratabilir. Bir çok insan hayal kırıklığının doğurduğu rahatsızlık veya hoşnutsuzluğu atlatmakta zorlanmaktadır. Hayal kırıklığı yaşamın bir çok alanında karşılaşılabilen bir durumdur. Sınav notunun beklediğinin çok altında gelmesi, tuttuğu takımın yenilmesi veya berabere kalması, en sevdiği arkadaşın bir olumsuz tavrı, yatırım yaptığı bir hisse senedinin kötü performans göstermesi gibi birçok neden vardır. Nedeni ne olursa olsun, ortaya çıkan ruhsal durum yani hayal kırıklıkları ile başa çıkma yolları bilindiğinde ruhsal sağlığımızı daha iyi korumuş oluruz.

İlginizi Çekebilir.  Karbonhidrat Nedir? Karbonhidratların Önemi

Hayal kırıklıkları bazen çok masum, bazen de büyük üzüntülere, uzun süren kötümserliklere neden olabilir. Hayal kırıklığının boyutuna göre iş ve ev hayatında negatif bir yaşantı söz konusu olabilir. Yaşadığı hayal kırıklıkları nedeniyle öz benliği zedelenebilir. Kendine olan güveni ve saygısı azalabilir. Geçici de olsa sosyal uyum problemleri yaşayabilir. Kısacası kişinin, hayal kırıklığının neden olduğu olumsuz havadan bir an önce kurtulması gerekir.

Hayal kırıklığı ile baş etmede işe yarayacak bazı adımlar vardır. 5 başlık altında toplayabileceğimiz bu adımlara kısaca değinelim.

1. Duyguyu yönetin

Hayal kırıklığı yaşatan durum hakkında değerlendirme yapın. Gerçekten üzüntü duymanızı gerektiren bir durum mu? Böyle bile olsa, o karamsarlık duygusunu kontrol edin. O duyguyu yaşamak zorunda olmadığınıza karar verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.  Dil Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Faydalı İpuçları


2. Kişisel olarak kabul etmeyin


Sadece sizin başarısızlığınız alarak düşünmeyin. Kişiselleştirmenin size bir faydası olmayacaktır.


3. Beklentileri gözden geçirin

Hayal etmek elbette ki güzeldir. Hayaller iyi kontrol edildiğinde kişisel gelişim açısından son derece yararlıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi hayallerde de orantılı olmak gerekir. Bazen olmayacak duaya amin demek sözüne uymak sizi koruyacaktır. Bu söz gerçekten çok faydalıdır. Herhangi bir işten, ilişkiden neler beklediğiniz olabilirlik özelliği taşısın. Değilse beklentilerinizi revize edin.

4. Büyük bir resme bakın

Her zaman büyük resme bakın. Yaşadıklarınızın çok daha büyük ölçekte bir geleceğin ve yaşamın olduğunu düşünün. Evrenin size sunduğu sonsuz fırsatların varlığını içinizde hissedin.

İlginizi Çekebilir.  Psikodrama Nedir?

5. Tekrar deneyin ya da başka bir şeyler deneyin

Her hayal kırıklığı sizin için bir derstir. Bu derslere iyi çalışırsanız bir daha aynı olumsuz tabloyla karşılaşmazsınız.

bilgitor.com/hayal-kirikliklari-ile-basa-cikma-yollari/

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar