Hayal Kırıklıkları İle Başa Çıkma Yolları | Onlinezeka
Genel Kültür

Hayal Kırıklıkları İle Başa Çıkma Yolları

Çok istediğimiz ya da umduğumuz bir şey gerçekleşmeyince üzüntü duyarız. İşte bu duygu hayal kırıklığıdır. Hayal kırıklığına uğramak kişisel özelliklere göre bazen etkisi uzun süren bir mutsuzluk hali yaratabilir. Bir çok insan hayal kırıklığının doğurduğu rahatsızlık veya hoşnutsuzluğu atlatmakta zorlanmaktadır. Hayal kırıklığı yaşamın bir çok alanında karşılaşılabilen bir durumdur. Sınav notunun beklediğinin çok altında gelmesi, tuttuğu takımın yenilmesi veya berabere kalması, en sevdiği arkadaşın bir olumsuz tavrı, yatırım yaptığı bir hisse senedinin kötü performans göstermesi gibi birçok neden vardır. Nedeni ne olursa olsun, ortaya çıkan ruhsal durum yani hayal kırıklıkları ile başa çıkma yolları bilindiğinde ruhsal sağlığımızı daha iyi korumuş oluruz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çiğ köfte işi para kazandırır mı?

Hayal kırıklıkları bazen çok masum, bazen de büyük üzüntülere, uzun süren kötümserliklere neden olabilir. Hayal kırıklığının boyutuna göre iş ve ev hayatında negatif bir yaşantı söz konusu olabilir. Yaşadığı hayal kırıklıkları nedeniyle öz benliği zedelenebilir. Kendine olan güveni ve saygısı azalabilir. Geçici de olsa sosyal uyum problemleri yaşayabilir. Kısacası kişinin, hayal kırıklığının neden olduğu olumsuz havadan bir an önce kurtulması gerekir.

Hayal kırıklığı ile baş etmede işe yarayacak bazı adımlar vardır. 5 başlık altında toplayabileceğimiz bu adımlara kısaca değinelim.

1. Duyguyu yönetin

Hayal kırıklığı yaşatan durum hakkında değerlendirme yapın. Gerçekten üzüntü duymanızı gerektiren bir durum mu? Böyle bile olsa, o karamsarlık duygusunu kontrol edin. O duyguyu yaşamak zorunda olmadığınıza karar verebilirsiniz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye'de en çok kullanılan erkek isimleri


2. Kişisel olarak kabul etmeyin

Sadece sizin başarısızlığınız alarak düşünmeyin. Kişiselleştirmenin size bir faydası olmayacaktır.


3. Beklentileri gözden geçirin

Hayal etmek elbette ki güzeldir. Hayaller iyi kontrol edildiğinde kişisel gelişim açısından son derece yararlıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi hayallerde de orantılı olmak gerekir. Bazen olmayacak duaya amin demek sözüne uymak sizi koruyacaktır. Bu söz gerçekten çok faydalıdır. Herhangi bir işten, ilişkiden neler beklediğiniz olabilirlik özelliği taşısın. Değilse beklentilerinizi revize edin.

4. Büyük bir resme bakın

Her zaman büyük resme bakın. Yaşadıklarınızın çok daha büyük ölçekte bir geleceğin ve yaşamın olduğunu düşünün. Evrenin size sunduğu sonsuz fırsatların varlığını içinizde hissedin.

Bunu da Okuyabilirsin...  Testimonial

5. Tekrar deneyin ya da başka bir şeyler deneyin

Her hayal kırıklığı sizin için bir derstir. Bu derslere iyi çalışırsanız bir daha aynı olumsuz tabloyla karşılaşmazsınız.

bilgitor.com/hayal-kirikliklari-ile-basa-cikma-yollari/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

  • “Bunu senden hiç beklemezdim” sözü hayal kırıklığı sözleri içinde en sık kullanılanı. Hayal kırıklığı nedir sorusunun yanıtı da bu cümlede gizli. Hayal kırıklığı yaşayan insan, en yakınındakinin davranışı nedeniyle üzülmektedir. Hayal kırıklığı bundan dolayı zor geçer. Fakat bir gün hayal kırıklığı yaşamak her düşünen, duyguları olan canlının görevidir. Esas mesele hayal kırıklığına uğramamak değil, hayal kırıklığıyla başa çıkmaktır. Kısacası tedavisi kişide olan bir hastalıktır hayal kırıklığı.

Yorum Bırak