Genel Kültür

Hava Durumu Nasıl Tahmin Edilir?

“Hava durumu nasıl tahmin edilir?” başlığı altında her gün merakla takip ettiğimiz verilerin nasıl elde edildiğine dair ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Meteoroloji kaynaklarının yaptığı tahminlerin yanı sıra, bireyler de havanın mevcut durumuna göre birkaç saat sonrası için sağlıklı tahminlerde bulunabilirler. Hava durumu için ülkelerin meteorolojik olaylarını gözlemleyen birimleri, gözlemlerine dayalı olarak çeşitli tahminlerde bulunabilmekte ve bu tahminler genellikle isabetli olmaktadır.

hava durumu tahmini kısaca

Hava Durumu Tahmin Aşamaları

“Hava durumu nasıl tahmin edilir?” konusu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu tahminin ortaya çıkması için izlenen aşamalar üzerine fikir sahibi olunması gerekir. Hava durumunu tahmin etmek için meteorolojide görevli uzmanlar, üç aşamada çalışmalar gerçekleştirirler. Bunlar; gözlemler, analizler ve tahminlerdir. Bu gruplar kendi içlerinde farklı çalışmalardan oluşmakta olup, bu çalışmalar şöyledir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Gebe ve Emzikli Anneler İçin Beslenme

Gözlemler

“Hava durumu nasıl tahmin edilir?” sorusuna yanıt vermeye gözlem aşamalarıyla başlamak isteriz. Bu gözlemlerin nasıl gerçekleştiğini biliyor musunuz?

Hava tahmininin yapılabilmesi için, farklı gözlemlerin bir araya getirilmesi ve sonrasında analiz edilmesi gerekir. Gözlemler ve bu esnada kullanılan yöntemler aşağıda sırlanmıştır.

Gemilerle gözlemleme: Hareket halindeki gemilerde bulunan gözlem istasyonları, hava durumunun tahmininde kullanılır. Geminin gözlem esnasındaki bulunduğu boylam ve enlem ile birlikte alınan veriler analiz edilir.

Yer gözlemleri: Saatlik ve iklimsel gözlemler yapılır. Sinoptik gözlem olarak bilinen saatlik gözlemler, dünyada tüm ülkelerde aynı anda gerçekleşir. Yer gözlemlerinde toprak yüzeyi sıcaklığı, hava sıcaklığı, rüzgârın yönü, radyasyon miktarları, hava basıncı, yatay görüş uzaklığı gibi farklı daha birçok etken dikkate alınır ve ölçümlenir.

Radar gözlemleri: Türkiye’de 10 adet meteoroloji gözlem radarı bulunur. Bu radarlar çevre ülkelerde veya Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde gerçekleşen yağış, rüzgâr, hortum gibi çeşitli hava olaylarının nerede ve hangi şiddette olduğunu tespit ederek, hava tahmini yapılmasına yardımcı olur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Cari Açık Nedir, Nasıl Hesaplanır ve Neden Önemlidir?

Meteoroloji uyduları: Sensörlü uydular hava olaylarını kaydederek, yer istasyonlarına göndermekte ve bu sayede olayların havanın geleceğine dair tahminler yapılması kolaylaştırılmaktadır. Sabit yörüngeli uydularda ise dünyayı 4-5 kilometrelik çözünürlük kalitesinde inceleyerek, özellikle yarım kürelerden 65 enlem derecelerinde hava görüntülerini toplayarak iletirler.

Yüksel hava gözlemleri: Hava durumu nasıl tahmin edilir? Sorusunun cevaplarından biri de atmosferin üst katmanlarında, çeşitli yollarla yapılan gözlemlerdir. Örneğin hidrojen gazı gibi hafif gazlarla doldurulan balonlar atmosfere bırakılmakta ve bu balonda yer alan ölçüm cihazı ile havadaki hareketlilik gözlemlenmektedir.

Otomatik Gözlem İstasyonları: Ülkemizde bulunan 861 otomatik gözlem istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlardan bazıları yüksek atmosfer, deniz ve havaalanı istasyonları olmakla birlikte, büyük çoğunluğu otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarıdır. Bu yöntemle yapılan ölçümler teknolojik cihazlarla kodlanmakta ve hata payı en aza indirilerek ilgili makamlara iletilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Noel ve yılbaşını kutlamak caiz mi?

Analiz

İstasyonlar ve diğer tüm yöntemler ile elde edilen veriler, gözlem veri haritalarına işlenerek havanın durumu yakın yıllardaki olaylara göre analiz edilir. Havanın kapalı olması, sıcaklığı, görüş uzaklığı, bulutların durumu ve basınç gibi birçok etken bu şekilde incelenerek analiz edilerek tahmin kolaylaştırılır.

hava tahmini

Hava Tahmini  Nasıl Gerçekleşir?

Tüm yöntemlerle elde edilen verilerin meteorolojide uzman kişilerce bir toplantı sonucunda değerlendirilmesinin ardından, ne tür bir hava durumu uyarısı yapılacağına dair karar alınır ve ilgili makamlarla paylaşılarak çeşitli iletişim kanalları ile vatandaşlara hava tahmini iletilir.

Bu yazımızda “Hava durumu nasıl tahmin edilir?” sorusu üzerine detaylı bilgileri sizlerle buluşturduk.

Bu yazıyı keyifle okuduysanız bir önceki içeriğimiz olan “Doğal ve yapay ışık kaynakları nelerdir?” başlık yazımızın da ilginizi çekeceğine inanıyoruz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak