Harran Şanlıurfa’nın 44 km güneyinde yer alan yine aynı isimle anılan ovanın merkezine kurulmuş tarihi bir kenttir. Önemli ticaret yollarının birleştiği bir bölgede yer alan kent binlerce yıllık tarihinde oldukça gelişmiş ve şu an dahi ayakta duran onlarca tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Zaman içerisinde susuz kalan ve yeşil yapısını kaybeden ova ve kent, yeni yapılan düzenleme ve su yollarıyla eski ihtişamına tekrar kavuşmaya başlamıştır. Mistik havası ve onlarca tarihi yapısıyla Dünya’nın her yerinden insanların ilgilisini çekmektedir.

Harran’da Gezilecek Yerler

Harran Evleri

Gelenlerin en çok ilgisini çeken tarihi yapıların en başında koni biçimindeki üç bin yıllık Harran evleridir. Yapı ve değişiklik yapılması yasaklanmış olan bu evler halen daha tarihi dokusunu korumaktadır. Bazıları gerekli düzenlemelerle içinde vakit geçirilecek mekanlara dönüştürülürken bazılarında da yerli halkan kalanlar vardır.
Harran evleri

İlginizi Çekebilir.  Kapadokya Gezi Rehberi

Bölgenin havasına göre dizayn edilen evler yazın serin kışın ise sıcak tutacak haldedir. Yaygın bir inanışa göre evlerin içinde hayvanların daha uysal olduğu, tavukların daha çok yumurtladığı, kuru soğanların hızlıca yeşillendiği ve yiyeceklerin bozulmadığı söylenir.

Harran Üniversitesi

İlkçağ felsefi ekolünün merkezi ve Arap düşüncesinin kaynağı olarak kabul edilen üniversitede din, gökbilim, felsefe, tıp ve matematik olmak üzere beş ayrı bölümde çalışmalar yapılmıştır. Tarihe ışık tutan ve döneminin en önemli bilgi merkezlerinden biri olan bu mekanda Harran’daki durak noktalarınızdan birisi olabilir.

Harran Kalesi

Binlerce yıllık tarihi olan ve başka medeniyetler tarafından yeniden onarılan Harran Kalesi’nin bir kısmı günümüzde de varlığını korumaktadır. Yapılan kazılarda onlarca özel parçaya rastlanılan bu bölgede sizin tarihle olan bağınızı güçlendirecektir.


İlginizi Çekebilir.  Booking.com'da Türkiye'den Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Hz. İbrahim Yolu

Orta Doğu’da kültürün ve doğanın izini takip eden bir yoldur Hz. İbrahim Yolu. Doğa severlerin keyifle yürüdüğü bu yol dönemini yansıtan özelliklerini hala korumaktadır. Yürüyüş için en uygun zamanlar Şubat, Ekim ve Kasım aylarıdır. Yürüyüş boyunca karakteri ve hayatları tarihle çok benzer insanlarla tanışma fırsatı bulabileceğiniz bu yol Harran’da kesinlikle kaçırılmaması gereken bir fırsat ve durak noktasıdır.

  Harran’a Nasıl Gidilir?

Özel araçla Şanlıurfa’dan yaklaşık bir saatlik yolculukla rahatlıkla Harran’a ulaşabilirsiniz. Bazı haritaların hatalı bilgi vermesi ihtimaline karşı yol üzerindeki tabelaları dikkatle izlemenizi öneririm. Ayrıca şehir merkezinden Harran’a giden toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilirsiniz.

Bilgitor

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Ukraynalı Turistlerin Antalya Aşkı

Yorumlar

Yorumlar