Ülkemizde futbol son derece ilgi gören bir spor dalıdır. Bu sebeple halı saha açmak sizin için iyi bir fikir olabilir.

Peki, halı saha açmak için ne gerekli? Ne kadar bütçeye ihtiyacınız var? Halı saha açarken nelere dikkat edilmeli? Gelin, bu konuları birlikte inceleyelim…

Ülkemizde halı saha sayısı her geçen gün artmaktadır. 10 yıl öncesine göre ülkemizdeki halı saha sayısının 5 kat arttığı ve 50 binin üzerinde halı saha bulunduğu ifade ediliyor. 50 bin halı sahada ise toplam 200 bin kişinin iş alanı bulduğu belirtiliyor.

Halı saha açmak ve maliyeti

Öncelikle halı saha açarken elinizde belli miktarda bir mali güç olmak zorunda. Halı sahayı nereye açacağınız, arazi yapısı gibi meselelerde önemlidir. Halı sahaların ideal boyu 50m x 30m’dir. Halı saha açmak için size yaklaşık olarak ortalama 400-600 bin TL civarında bir para ihtiyacı olacaktır. Halı saha maliyetini suni çim halı modeli de etkilemektedir.


İlginizi Çekebilir.  Türkiye Kupası finali nerede oynanacak?

Halı sahalar ikiye ayrılmaktadır. Açık ve kapalı halı sahalar vardır. Açık halı sahalar kışın sert geçmediği bölgelerde tercih edilebilir ancak, kış şartlarının sert olduğu bölgelerde kapalı halı sahaların tercih edilmesi önerilir. Çünkü kar ve diğer kış şartlarının getirdiği zorluklar açık halı sahanın ciddi bir gelir kaybından olmasına neden olabilir. Kapalı halı sahanın maliyeti, açık hala sahaya göre daha yüksektir.

Halı saha yapımı, maliyeti ve kazancı 1 – halı saha

Adım adım halı saha yapımı

Halı saha için 3D projenizi hazırlayarak işe başlamalısınız. Hazırladığınız bu proje ile bulunduğunuz yerde belediyeye başvuru yapmanız gerekiyor. Size hangi belgelerin gerekli olduğuna dair detaylı bir bilgi verilecektir.

Belediyeden izin almanız halinde sahanın yapılacağı yerde altyapı çalışmaları gerçekleştirilmeli. Alan iş makineleri ile düzgün hale getirilir ve beton dökümü gerçekleştirilir.

Alanın hazır hale gelmesinin ardından demir konstrüksiyon kurulumu gerçekleştirilir. Kapalı halı sahalarda ek olarak demir konstrüksiyona branda serilir. (Not: Demirin uzunluğu en az 6 metre olabilir)

İlginizi Çekebilir.  Yomraspor nerenin takımı?

Demirlere tel örgüler takılır. Açık halı sahalarda tavana topun dışarıya gitmemesi için ağ kurulur.
Aydınlatma için gerekli çalışmalar yapılır. LED projektörlerin maliyeti fazladır ancak 2 yıl içinde kendini amorti edecektir. Kullanılması tavsiye edilir.

Suni çim serimi yapılır. Suni çim için genel itibariyle 55mm kalınlığında monofilament iplikten üretilen suni çimler tavsiye edilir. Ucuz suni çimler çabuk sürede yıpranabilir ve çabuk değişim gerektirebilir. Bu sebeple kaliteden ödün vermeyin.

Halı sahalarda müdüriyet, soyunma odası, banyo, lavaboların bulunduğu sosyal tesisin yapımı gerçekleşir.

Son olarak çevre düzenlemesi yapılır. Şehir dışında bir alanda halı saha yapıldıysa park ihtiyacı gerekli olabilir.

Halı saha yapımı, maliyeti ve kazancı 2 – halı saha açma

Halı sahadan ne kadar para kazanılır?

Halı sahalarda günlük ortalama 9 maç oynanır. Ortalama üzerinden ilerlersek; ayda 30 bin liranın üzerinde para kazanabilirsiniz. Elektrik ve personel masrafını düştüğümüzde tahminen elinize 18-20 bin liraya yakın bir ücret kalacaktır.

Halı saha açacaklara öneriler

Genel itibariyle yan yana iki halı saha açılması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir.  Menemen Belediyespor nerenin takımı?

Halı sahayı açarken çevreyi iyi analiz etmenizi tavsiye ederiz. Genç nüfusun olduğu bölgelerin tercih edilmesi önemlidir.

Yine ulaşımın kolay olduğu halı sahalar da bir adım öndedir. Gerekirse halı sahaya bir servis imkanı eklemeniz de önerilir.

Halı sahada kaliteli malzemelerin kullanımı uzun ömürlü olmasını sağlar. İmkanınız varsa kaliteyi tercih edin.

Piyasayı araştırın ve fiyatları ona göre belirleyin.

Gerek halı sahayı açmadan önce gerekse açtıktan sonra çevreyle olan ilişkilerinizi geliştirin. Halı saha müşterilerine daimi olarak sizi tercih edecekleri ortamı oluşturmaya çalışın. Samimi olun; maç sonrası çay ikramında bulunun.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar