Günümüzde haber takibi için gazeteler eski popülerliğini kaybederken, dijital habercilik ön plana çıkmaya başlamıştır. Öyle ki, birçok gazete, günlük satış ve reklamlardan elde ettiği gelirin daha fazlasını dijital habercilik alanından elde etmeye başlamıştır. Peki, internet ortamında bir haber sitesi kurmak için nelere ihtiyaç var? Bu işten ne kadar para kazanılabilir?

Öncelikle açacağınız haber sitesinin hangi alanda olacağını belirlemelisiniz. Öyle ki bazı haber siteleri sadece ekonomi, spor, sağlık ya da teknoloji alanında olabilir. Daha kapsamlı bir haber sitesi açmak fazlasıyla zaman ve uğraş isteyecektir. Bu sebeple sizinle çalışabilecek kişilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sitenizin hangi alan üzerine haber yapacağını belirledikten sonra domain (alan adı / site adresi) ve hosting satın almanız gerekecek. Domain ve hostingi 1 yıl için ortalama 200 lira civarında ücrete alabilirsiniz. Domain ve hosting işini ayarladıktan sonra yapmanız gereken sitede nasıl bir tema kullanacağınızı belirlemek. Haber siteleri için hazır tema satışı gerçekleştiren sitelerin yanı sıra size özel tema hazırlayacak birçok şirket de bulunmaktadır. İşe yeni başlayacaklara tavsiyemiz, kullanışlı ve uygun bir tema ile yola koyulmaları. Ortalama 200-300 liraya kullanışlı bir tema bulabilmek mümkün. Zamanla kazanmaya başladığınız takdirde farklı temalar satın alabilir ya da sitenize özel bir tema yaptırabilirsiniz.

Haber sitesinden nasıl ve ne kadar para kazanılır?

Yazımızın başında da belirttik. Birçok gazete, günlük satış ve reklamdan elde edemediği kazancı dijital habercilikten kazanmakta. Elbette para kazanma meselesi çok da kolay değil…

Haber sitenize şahsi ilişkilerinizle reklam sağlayabileceğiniz gibi bunu birçok programla da sağlama şansınız olacak. Bunlardan en önemlisi ve en kazançlısı Google Adsense’dir. Sitenizi kurduktan 1-2 ay sonra internet üzerinden Adsense başvurunuzu gerçekleştirin. Şayet başvurunuz kabul edilirse Adsense size reklam sağlayacak, sitenize eklediğiniz reklam kodlarıyla para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Adsense başvurularınız olumlu neticelenmezse, bu konuda profesyonel yardım alarak sitenizin tam manasıyla hazır hale gelmesini sağlayın ve yeniden başvuru yapın…

‘Adsense ile ne kadar para kazanabilirim?’ sorusuna kesin ve net bir cevap verebilmek mümkün değil. Ancak sitenize önemli oranda ziyaretçi geliyorsa Adsense sizi pişman etmeyecektir. Öyle ki, birçok haber sitesi ve blog için ana gelir kaynağı Adsense’dir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorumlar

Yorumlar