Gençlere Tatil İçin Beş Kitap Önerisi | Onlinezeka
Kültür Sanat

Gençlere Tatil İçin Beş Kitap Önerisi

Yarı yıl tatili, ara tatil ve yaz tatili gelince öğrencilerin “Ne yapalım?”, “Nereye gidelim?”, “Ne okuyalım?” arayışları öne çıkıyor. Tatil dönemlerini en doyurucu şekilde geçirmenin ilk akla gelen yolu ise kitaplar. Mustafa Aslan, gençlere tatil için beş kitap önerdi.

Ara tatili en iyi şekilde değerlendirmek için spor yapmak, seyahat etmek ve tabi ki kitap okumak öneriliyor. İşte gençlere tatil için beş kitap:

  1. Baba Evi, Orhan Kemal
  2. Bir Yılbaşı Hikayesi- Buket Uzuner
  3. Halime Kaptan-  Rıfat Ilgaz
  4. Masal Masal İçinde- Ahmet Ümit
  5. Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor? -İpek Ongun
Bunu da Okuyabilirsin...  18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri! Kısa ve Uzun Şiirler

Gençlere Tatil İçin Beş Kitap

Baba Evi

Gençlere Tatil İçin Beş Kitap: 1. Orhan Kemal’in Baba Evi Kitabı


Orhan Kemal’in Küçük Adamın Notları üçlemesinin ilk kitabı Baba Evi kahramanının genç bir insan olması açısından dikkat çekiyor. Gerçek olaylar ve kişiler üzerine kurulan yapıt yazarla-babası ve ailesi ve babasıyla yaşadıkları açısından dikkat çekiyor. Elbette yapıtta yaşananlar ise yazarın yaşamının çok dışında olmadığını söylemek gerekiyor.

Hayat Gençken Daha Mı Zor?
HAYAT GENÇKEN DAHA MI ZOR?

İpek Ongun Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor? Adlı yapıtında genç insanları anlatıyor. Başta arkadaş ve aile ilişkilerini irdeliyor, yapıt. Kuşak çatışmasının başarılı bir şekilde verilen romanda eğitim ve eğitimcilerin sorunlarına da değiniliyor.

Bir Yılbaşı Hikayesi
BİR YILBAŞI HİKAYESİ

Noel ve tüketim.. Buket Uzuner’in Bir Yılbaşı Hikayesi adlı yapıtı bir yanıyla genç insanları tüketim konusunda bilinçlendirme işlevini yerine getirebilir. Kısacası özel günlerimiz ve tüketim konusunu da buraya taşıyabiliriz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ünlü Yıldızlarıyla Hayat Köprüsü Dizisi

Buket Uzuner’in kahramanları da genç insanlar olduğu görülüyor. Günümüz dünyasının sorunlarıyla verildiği (eğitim, tüketim toplumu, farklı gibi görünen kültürlerin benzerliği) anlatıldığı yapıtlarda. Uzuner’in Bir Yılbaşı Hikayesi yabancı gözüyle mutfağından doğasına kadar Türkiye’yi görme olanağını sunuyor.

 Halime Kaptan
HALIME KAPTAN

Rıfat Ilgaz gerçek olaylardan yola çıkarak Kurtuluş Savaşımızın kadın kahramanlarından Şerife Bacı’yı Halime Kaptan adıyla ölümsüzleştirdiği yapıtı gençlerimiz için bugünleri daha iyi anlamalarında yardımcı olabilir.

Rıfat Ilgaz Halime Kaptan adlı yapıtında sadece Kurtuluş Savaşı’nın hangi koşullarda ve nasıl verildiğini, çetelerin halk üzerinde nasıl terör estirdiğini, asker kaçaklarını..  başarılı bir biçimde anlatıyor.

Masal Masal İçinde

MASAL MASAL İÇINDE
Ahmet Ümit, Masal Masal İçinde adlı yapıtı sözlü edebiyat ürünlerimizden birini yazı geçirmekle büyük bir hizmet etmiş. Birbirinden bağımsız öyküler olarak okuyabileceğiniz gibi bir bütün olarak düşünebileceğiniz güzel bir yapıt.

Bunu da Okuyabilirsin...  Suçsuzlar

Masal Masal İçinde abartısız elinize aldıktan sonra okuyup bitirmeden bırakamayacağınız bir kitap olduğunu söylemek gerekiyor. İç içe geçmiş olaylar ve ustaca farklı insan öyküleri aracılığıyla kullanılan merak duygusunda yatıyor, bu işin sırrı.

Bu tatilde gençlerimizim zevkle ve sıkılmadan okuyabilecekleri beş kitaptan kısaca söz ettim. İyi okumalar!

Mustafa ASLAN

Aktif Link: bilgitor.com/genclere-tatil-icin-bes-kitap-onerisi/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak