Kitap Özetleri

Genç Werther’in Acıları Romanı Özeti

Eserin Yazarı: Goethe

Eserin Türü: Roman

Goethe; bu romanını hukuk stajını yaptığı zaman, bir arkadaşının nişanlısına âşık olduğunda yaşadığı duygu ve ahlak çatışmasından esinlenerek yazmıştır. Kitabın sonundaki Werther’in intihar sahnesi ise, o sıralardaki gazetelerde yer alan bir haberin ilhamıyla olmuştur.

Kitabın orjinal adı Die Leiden des Jungen Werther’dir.

Eser, Werther in çok yakın bir arkadaşı olan ve sürekli mektuplaştığı Wilhem’in diliyle, mektuplar halinde oluşturulmuştur. Bu mektupların arasına zaman zaman Wilhem’in sonradan öğrendiği şeyler de eklenir.Genç Werther’in Acıları Romanı Özeti 1 – Genç VVerther’in Acıları

Bu eklemeler bir tiyatro canlandırması halindedir.

Werther, yaşadığı büyük kentin üzerinde bıraktığı derin çöküntüden dolayı, bu şehirden uzaklaşmak istemiş ve kendini doğanın kollarına bırakmıştır. Adeta doğaya kaçan Werther, Wahlheim denilen bir yere gelmiştir. Werther son derece aydın ve bilgili bir gençtir. Günlerini Walheim’de yalnız başına geçiren Werther, burada tanıştığı soylu bir ailenin kızı olan Lotte’ye zamanla âşık olur. Aslında Lotte de bu aşka kayıtsız kalmamıştır. Ama arada çok büyük engeller vardır. Bu engellerin en önemlisi Lotte’nin Albert le nişanlı olmasıdır. Lotte ve ailesine göre verilen sözler ve ahlaki değerler son derece önemlidir. Bunlar bu aşkın yaşanabilmesi için çok büyük engellerdir. Bir süre sonra Lotte, Albert ile evlenir Werther ise Lotte’ye aşık olmasına rağmen çittin yanlarında bir aile dostu olarak yer almak zorunda kalır. Aşk ile dostluk arasındaki ince çizgiyi korumak Lotte ve Werther için oldukça zor gözükmektedir. Bu yüzden Lotte, VVerther e bir daha görüşmemeleri gerektiğini söyler. Bu acıya dayanmak Werther için neredeyse imkansızdır. Bir gün Lotte’ye bir mektup yazar. Mektupta şunları yazmaktadır:

Bunu da Okuyabilirsin...  Devlet Ana Romanının Özeti - Kemal Tahir

”Bak Lotte! Bana ölümün sarhoşluğunu tattıracak olan o soğuk ve korkunç kadehi elime alıyorum. Onu bana sen uzatıyorsun, ben de alırken hiç duraklamıyorum Hayatımın bütün istekleri ve ümitleri yerine geldi. Ölümünün çelikten kapısını vurmak öylesine titretici ve çetin ki… Silahlar dolu. Saat on ikiyi vuruyor. Alın yazısı bu, önüne geçilmez, Lotte! Elveda Lotte! Elveda…”

Bunlar Werther’in son sözleridir. Çünkü Werther bu sözleriyle son verir mektubuna ve yaşamına.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak