Hemen her internet yayıncısının amacı, ürünlerinin web üzerinde hedeflediği kitleye kolayca ulaşmasıdır. İnternet gezginleri, bilgi ya da ürün aramak için ilk iş olarak bir tarayıcı üzerinden Google, Yahoo, Yandex veya Bing gibi arama motorlarının ana sayfasındaki arama kutusuna aradığı şeyi yazarlar. Arama sonuçlarında en başta çıkan tabi ki daha şanslıdır. Ziyaretçinin ilgisi ilk satırla sınırlı değildir tabi ancak sırlamada en şanslı sonuçlar her zaman listelenen sonuçların en başındakileridir. Bu durumun site sahipleri, yayıncıları tarafındaki anlamı SEO kavramıyla açıklanmaktadır.  Search Engine Optimization yani kısaca SEO (seo, siyo şeklinde okuyanlar vardır, takılmayın) SEO, arama motorlarının kriterlerini en iyi şekilde yerine getirmek, kısacası arama motoru dostu içerikler üretmeye yönelik iyileştirme çalışmalarıdır. Bu genel SEO açıklamasından sonra Garantili SEO Var mıdır? Sorusunun yanıtı da kısmen verilmiş oldu. Daha açık bir ifadeyle arama motorlarının ne istediğini, neyi nasıl sunmak gerektiğini anlamak ve web sayfalarını bu doğrultuda alıcısına sunmak… Peki bu kadar yalın ve kolay mı bu süreç? İlk bakışta masrafsız, istenileni yapıp meyvesini yemek gibi gelen bu olgu, tam tersine karmaşık, ekip çalışması gerektiren ve yerine göre finansal yükü olan bir süreçtir.

İlginizi Çekebilir.  Engelli Ne Demektir? Engellilerin Sorunları ve Güçlükler

Günümüzde web yayımcılığının başarı kriteri net bir şekilde Google arama sonuçlarında ilk sayfada hatta ilk sayfanın en başında çıkmaktır.  Bu durumu vaat eden kişi ya da firma, garantili  SEO vaat etmiş olmaktadır.  Örneğin internet kullanıcıları, Antalya 5 Yıldızlı Otelleri  şeklinde arama yaptığında sayfanın en başında kendi sayfasının çıkması taahhüt edilmiştir.

Garantili SEO uygulamaları ya da teknikleri denen şeyin genel hatlarıyla yukarıda sözünü ettiğimiz durumları karşılaması gerekir ki bunun garantisini vermek pek doğru değildir.   Arama motorlarının istekleri  bir takım statik SEO teknikleri ile karşılansa, her webmaster aynı şeyi yapacak, ilk uygulayan veya ilk yazan sıralamayı kapacaktı. Oysa ki arama sonuçlarında bile ilk sırayı alan, bazı nedenlerle yerini kaybetmekte hatta arama sonuçlarından çıkartılmaktadır.

İlginizi Çekebilir.  Payasspor - Manisa FK maçı hangi kanalda?

İnternette Kalıcı Olmanın Temeli, Dürüstlük ve Doğruluktur

Arama motoru denilince ilk akla gelen Google, internet kullanıcısının aldatılması, aptal yerine konulmasını eninde sonunda cezalandırmaktadır. Bunu bazen robotları yapmakta, bazen webmaster araçları bazen de internet kullanıcılarının girişimleri ile yapmaktadır.

Google Ne İstiyor?
Olması gerektiği gibi gerçek bir içeriğin,  doğru bir anlatımla sunulması en temel koşul.  Bu anlatımın özgün bir dile sahip olması, özgün ve daha önce hiç kullanılmamış  görsellerle desteklenmesi bir diğer önemli koşul.  Bazen bu mümkün olmayabilir,  bu durumda harici otorite kaynak sitelere başvurmak gerekecektir. Bu durumda yazının tüm unsurlarıyla dürüst ve iyi niyetle yazılması, görseller veya bilgiler başka sitelerden alınmışsa açık ve net olarak belirtilmesi gereklidir. Tabi ki alıntı ya da kaynak dediğimiz bu linklerin de güvenilir ve itibarlı siteler olmasına dikkat etmek gerekir.


Başarılı SEO Teknikleri

Öncelikle garantili SEO kavramını yumuşatmak gerekir.  Beklenmedik zaman dilimlerinde değişen Google algoritmaları nedeniyle zaten bu mümkün değildir. Bunun yanında olmazsa olmaz SEO kaynaklarına başvurmak da zorunludur. Bunları SEO teknikleri olarak adlandıracak olursak iç ve dış unsurlar diye ikiye ayırmak gerekecektir. Birincisi sitenin tasarımından, içeriğine ve bu içeriğin sunuluş tekniklerine kadar bir dizi çalışmanın kapsadığı iç meselelerdir. Bu durum tamamıyla kendi olanaklarıyla sitenin yayımlanmasından sorumlu kişidedir. Bir diğer durum da dış meselelerdir. Backlink satın alınması, otorite sitelerde tanıtım yazıları, sosyal medyadaki ekip paylaşımları, yine otorite forum sitelerindeki link paylaşımları bu kapsamdaki SEO teknikleridir.
Başarılı SEO Teknikleri

İlginizi Çekebilir.  Süt Çok Faydalı Ama Aşırı Tüketilirse Bakın Neler Oluyor
Bilgitor İçin Yazılmıştır. Aktif Link Kullanılmadan Paylaşılamaz.

Aktif Link:
Kaynak: Garantili SEO Var mıdır? Başarılı SEO Teknikleri Nelerdir?

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar